Kardiolodzy z Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” przekroczyli liczbę tysiąc zabiegów ablacji, które w ciągu ostatnich 13 lat wykonali u dzieci i młodzieży z zaburzeniami rytmu serca.

W Klinice Kardiologii Instytutu „Pomnik–Centrum Zdrowia Dziecka” w 2004 roku uruchomiona została pierwsza w kraju pracownia inwazyjnej elektrofizjologii dla dzieci, chociaż pierwszy zabieg ablacji był wykonany już w 2003 roku. Od chwili rozpoczęcia działalności do grudnia 2016 roku wykonano 1000 ablacji RF u dzieci i młodzieży w wieku od 3 miesięcy do 19 lat, o masie ciała od 6 do 105 kg. Wśród leczonych było 646 pacjentów z zespołami preekscytacji, głównie z zespołem WPW, 249 z nawrotnym częstoskurczem węzłowym, 57 dzieci z ektopicznym częstoskurczem przedsionkowym, w 48 przypadkach wskazaniem do leczenia ablacją złożona arytmia komorowa. Wczesna skuteczność dochodziła do 89 % leczonych, nie obserwowano groźnych powikłań.

Przezskórna ablacja prądem o częstotliwości radiowej jest skuteczną inwazyjną metodą leczenia wielu typów częstoskurczu, dla wiele dzieci jest jedyną metodę terapii. Doskonale wyszkolony zespół Kliniki Kardiologii IPCZD i współpraca wielu specjalistów pozwolił uniknąć powikłań.

W Klinice Kardiologii IPCZD inwazyjne badanie elektrofizjologiczne i zabiegi ablacji wykonuje się w warunkach sali operacyjnej, z zachowaniem pełnej aseptyki. U dzieci najczęściej konieczne jest znieczulenie ogólne, u nastolatków powyżej 16 roku życia wystarczające bywa zastosowanie premedykacji oraz znieczulenia miejscowego w miejscu wprowadzania elektrod do naczyń (od 2 do 4 elektrod diagnostycznych oraz ablacyjnej). Wprowadzenie elektrod i manewrowanie nimi w czasie zabiegu zwykle odbywa się pod kontrolą skopii RTG.

Skuteczność leczenia ablacją RF u dzieci z prawidłową anatomią serca jest wysoka i w zależności od lokalizacji źródła arytmii wynosi od 80 do 97%. Najtrudniejszymi pacjentami są dzieci i młodzież z zaburzeniami rytmu serca i nieprawidłową anatomią serca. W tej grupie pacjentów skuteczność ablacji jest niższa, ale zwykle przekracza 50%. Po skutecznej ablacji RF pacjent jest wyleczony, nie wymaga podawania leków antyarytmicznych, może prowadzić normalny tryb życia łącznie z udziałem w zajęciach sportowych, a w przyszłości może podjąć pracę w wybranym przez siebie zawodzie.


Źródło: Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” (IPCZD)