"Właśnie przekroczyliśmy próg 20 milionów wystawionych e-recept. Dziennie wystawiamy ich już ponad 0,5 miliona! Do końca roku pozostało niewiele czasu" – poinformowało na Twitterze Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Od 8 stycznia 2020 r. recepty będą w Polsce wystawiane - poza wyjątkami określonymi w ustawie Prawo Farmaceutyczne - tylko w postaci elektronicznej. Ze względu na dobro pacjentów oraz płynność pracy wystawiających, Ministerstwo Zdrowia zachęca do jak najwcześniejszego przyłączenia podmiotów leczniczych i rozpoczęcia wystawiania e-recept. Pozwoli to udzielić niezbędnego wsparcia technicznego i organizacyjnego przed uruchomieniem systemu, a także skorzystać z atrakcyjnych form wsparcia finansowego na zakupu urządzeń informatycznych lub oprogramowania dla świadczeniodawców oraz wzrostu stawki kapitacyjnej w gabinetach poz.

Bezpłatny program do EDM

Nie czekaj na ostatnią chwilę – już dziś wystaw swoją pierwszą e-receptę w Gabinecie drWidget - bezpłatnym programie do kompleksowej opieki nad pacjentem, który w łatwy sposób łączy wszystkie elementy cyfryzacji służby zdrowia.

Użytkownicy Gabinetu drWidget wystawiają elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) zaledwie kilkoma kliknięciami i w prosty sposób dokonują rozliczeń z NFZ. Bez najmniejszego trudu generują w programie e-recepty i prowadzą karty pacjentów w formie elektronicznej. Dzięki natychmiastowemu dostępowi do wszystkich danych o pacjencie, interaktywnemu grafikowi wizyt, obszernej bibliotece gotowych formularzy, systemowi automatycznych podpowiedzi i innym udogodnieniom dostępnym w programie lekarze pracują szybko i sprawnie, oszczędzając nawet 20% czasu dziennie.

Jak wystawić swoją pierwszą e-receptę?

Załóż darmowe konto w programie Gabinet drWidget, a następnie złóż wniosek o dostęp do Systemu P1 na stronie Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. Postępuj zgodnie z instrukcją podaną tutaj. Na podstawie danych otrzymanych z CSIOZ uzupełnij w Gabinecie drWidget węzeł OID usługodawcy, certyfikat TLS oraz certyfikat WSS (z poziomu administracji, zakładka „Zarządzaj”, „e-recepty”).

Aby móc wystawiać e-recepty, musisz także dysponować własnym podpisem elektronicznym (np. bezpłatnym certyfikatem z ZUS). Zapewne już go masz i wykorzystujesz do autoryzacji e-ZLA. Z poziomu edycji profilu (zakładka „Narzędzia wizyty”, „Podpis elektroniczny”) można dodawać certyfikaty zdalne i lokalne oraz przypisywać je do konkretnych czynności (podpisywania archiwizowanych wizyt, e-recept itp.).

Jeżeli wykonałeś poprzednie kroki, możesz wystawić swoją pierwszą e-receptę w Gabinecie drWidget! Podczas przeprowadzania wizyty przejdź do zakładki „Recepty”, kliknij w przycisk „Dodaj receptę” i uzupełnij ją. Następnie kliknij w „Wyślij eReceptę”, podaj hasło do certyfikatu i wybierz „Podpisz i wyślij”.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

W razie wątpliwości obejrzyj jeszcze film instruktażowy dostępny na naszym kanale na YouTube. Możesz także skontaktować się z działem pomocy technicznej: telefonicznie 33 445 43 45, mailowo kontakt@drw.pl lub na czacie dostępnym w programie po zalogowaniu.

Źródło: CSIOZ | MedKiosk.pl | Ministerstwo Zdrowia