Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 11 lutego 2020 r. odnotowano 43 118 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażeń 2019-nCoV, w tym 1 018 zgonów (2,4%). 17 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

Z 1 018 zgonów, 1 016 pochodziło z Chin: Hubei (974), Heilongjiang (8), Henan (7), Anhui (4), Pekin (3), Hainan (3), Chongqing (2), Hebei (2), Gansu (2), Tianjin (2), Guangdong (1), Guangxi (1), Guizhou (1), Hunan (1), Jiangxi (1), Jilin (1), Shandong (1), Szanghaj (1), Sichuan (1). Jeden zgon zgłoszono w Hongkongu (Specjalny Region Administracyjny), oraz jeden na Filipinach.

>>>ZOBACZ TEŻ: Ekspert NIZP-PZH: o koronawirusie 2019-nCoV wiemy już bardzo dużo

Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Zgodnie z danymi WHO z dnia 10 lutego 2020, u 16 % potwierdzonych laboratoryjnie przypadków wystąpiła ciężka postać choroby. Wszystkie przypadki pochodzą z obszaru Chin.

Potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji. Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokie prawdopodobieństwo zarażenia obywateli UE/EOG zamieszkujących lub odwiedzających prowincję Hubei w Chinach. Prawdopodobieństwo zakażenia obywateli UE/EOG w innych prowincjach chińskich i innych miejscach, w których zgłoszono przypadki, jest umiarkowane i będzie rosnąć.

>>>ZOBACZ TEŻ: Darmowy program do EDM

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.


Źródło: GIS