Be My Eyes to darmowa aplikacje działająca na smartfonach i tabletach wyposażonych w system iOS, która ma za zadanie połączyć wolontariuszy z całego świata, którzy są gotowi pomóc osobom niewidomym szybko odnaleźć się w otoczeniu lub wykonać bieżącą czynność.

Po uruchomieniu aplikacji należy wybrać czy jesteśmy wolontariuszem, czy osobą niewidzącą. Gdy wybierzemy „Jestem osobą niewidomą”, ukaże się przycisk, po naciśnięciu którego zostaniemy połączeni z pierwszym wolnym pomocnikiem. Po odebraniu wideopołączenia i skierowaniu aparatu na określone miejsce, wolontariusz udzieli niewidomemu odpowiedzi na zadane pytanie.

Jeżeli korzystamy z aplikacji jako wolontariusz, to otrzymujemy powiadomienia informujące nas, że osoba z problemem wzroku potrzebuje w danym momencie pomocy. Po nawiązaniu wideopołączenia, na ekranie wolontariusza wyświetla się obraz z kamery osoby częściowo lub całkowicie niewidomej i wtedy może on opisać to co widzi lub np. przeczytać tekst, który widzi.

Twórcy aplikacji przyznają, że dotychczas większość przypadków udzielenia pomocy dotyczyła sytuacji w domu. Niewidomi użytkownicy prosili m.in. o przejrzenie tradycyjnej poczty albo o znalezienie jakiegoś przedmiotu.


Zobacz aplikację: itunes.apple.com