Samorządy powiatu bolesławieckiego solidarnie zrzuciły się na zakup rezonansu magnetycznego dla szpitala powiatowego.

Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu (woj. dolnośląskie) kończy przygotowywanie nowej pracowni diagnostyki obrazowej, która rozpocznie działalność w kwietniu. W lutym trafił do niej rezonans magnetyczny General Electric, zakupiony za 5 mln zł. Z tej kwoty 3,5 mln zł wyłożyły samorządy z powiatu bolesławieckiego, pozostałe środki zapewnił szpital.

„Inicjatywa narodziła się w połowie 2019 roku, gdy przedstawiliśmy wizję własnej pracowni diagnostyki obrazowej. Do tej pory dzierżawił ją podmiot prywatny. Pomysł udało się zrealizować dzięki odpowiedzialnemu podejściu władz samorządowych, myślących o zdrowiu mieszkańców" - mówi Kamil Barczyk, dyrektor ZOZ w Bolesławcu.

Samorządy sfinansowały zakup urządzenia proporcjonalnie do liczby mieszkańców.

>>>ZOBACZ TEŻ: Wystaw e-receptę w 18 sekund

„Obsługujemy 100 tys. mieszkańców powiatu. Oznacza to, że samorządy wyłożyły na zakup rezonansu po 35 złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca” - dodaje Kamil Barczyk.

W pracowni diagnostyki obrazowej obok rezonansu jest tomograf komputerowy oraz sprzęt rtg. Szpital w Bolesławcu przyjmuje rocznie ok. 20 tys. pacjentów. Jak szacuje dyrektor placówki, pracownia diagnostyki obrazowej będzie obsługiwać około 80-100 pacjentów dziennie.

„Pracownia ma dla nas ogromne znaczenie a rezonans jest takim stetoskopem XXI wieku. W naszym szpitalu jest m.in. oddział neurologiczny, pediatryczny, ortopedyczny, chorób wewnętrznych, chirurgii oraz chorób zakaźnych”- uzupełnia dyrektor Kamil Borczyk. Podkreśla on, że współpraca z samorządami to w praktyce jedyna możliwość rozwoju szpitala.

„W nowej unijnej perspektywie finansowej trudno liczyć na duże środki. 2019 rok nasz szpital zakończył stratą, jednak poniżej kosztu amortyzacji, a zatem powiat nie będzie musiał do nas dopłacać. Problemem są dla nas m.in. rozliczenia z Narodowym Funduszem Zdrowia, musimy kredytować procedury medyczne, za które są nam następnie zwracane pieniądze" - dodaje dyrektor.

Kamil Barczyk kieruje ZOZ w Bolesławcu od połowy 2019 roku. Urodzony w 1989 r., należy do młodego pokolenia menedżerów służby zdrowia.

>>>ZOBACZ TEŻ: Eksperci: radiologia interwencyjna stała się 4. filarem leczenia nowotworów

Największą kwotę na zakup rezonansu wyłożył Bolesławiec. „Samorząd miejski od wielu lat udziela wsparcia finansowego zarówno szpitalowi powiatowemu, jak i szpitalowi wojewódzkiemu w Bolesławcu. Dotychczas szpital powiatowy uzyskiwał pomoc finansową na modernizacje i remonty poszczególnych oddziałów oraz zakup sprzętu, m.in. sztucznej nerki, laparoskopu, gastroskopu, respiratora, video-endoskopu, kardiomonitora, ambulansu, wyposażenia stanowiska intensywnej terapii. W lipcu ubiegłego roku zapadła decyzja o dofinansowaniu zakupu rezonansu magnetycznego. Radni podjęli decyzję o przeznaczeniu 1 168 050 zł" - mówi Piotr Roman, prezydent Bolesławca.

„Mieszkańcy Bolesławca i gmin powiatu bolesławieckiego już nie będą musieli jeździć do szpitali w innych miejscowościach na badanie rezonansem magnetycznym. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jakie znaczenie mają urządzenia diagnostyczne, które umożliwiają rozpoznanie nowotworów już we wczesnym stadium" - dodaje prezydent.

Ile wydały samorządy na rezonans

  • gmina miejska Bolesławiec 1 168 050 zł
  • powiat bolesławiecki 783 976 zł
  • gmina Nowogrodziec 457 740 zł
  • gmina Bolesławiec 440 000 zł
  • gmina Warta Bolesławiecka 200 000 zł
  • gmina Gromadka 161 000 zł

Źródło: Kurier PAP