Jaka jest różnica pomiędzy elektroniczną dokumentacją a tradycyjną? Dlaczego warto korzystać z e-recept? Między innymi na te pytania odpowiada dr hab. n. med. Barbara Joanna Bałan – internista, immunolog, lekarz medycyny podróży, Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Materiał został zrealizowany podczas szkolenia „E-zdrowie – wyzwania dla lekarzy” zorganizowanego przez LekSeek Polska i Gabinet drWidget w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Niewykluczeni z cyfryzacji”. Kampania pokazuje, że digitalizacja służby zdrowia to nie tylko bezpieczeństwo lekowe, większa kontrola nad chorobą pacjenta, ale przede wszystkim równy dostęp do świadczeń zdrowotnych dla wszystkich Polaków. W ramach akcji powołano Gabinet Ekspertów, w skład którego weszli lekarze zaangażowani w e-zdrowie.

- Wspieram tę kampanię ponieważ uważam, że dobrze przygotowane programy są łatwe w obsłudze. Prawidłowo działający program do obsługi gabinetu jest intuicyjny i mogą z niego korzystać nawet starsi lekarze, którzy do tej pory nie mieli szerszego kontaktu ze sprzętem komputerowym i programami informatycznymi. Oczywiście potrzebne są szkolenia dla takich lekarzy, które pokażą, że program do obsługi gabinetów może być przyjazny i może wesprzeć w codziennej pracy - powiedziała dr hab. n. med. Barbara Joanna Bałan.

Wymieniając zalety elektronicznej dokumentacji medycznej, ekspert wskazała m.in. na wygodę jej stosowania, czytelność, możliwość korzystania z wielu dodatkowych aplikacji, łatwość zapisywania pacjenta na wizytę, szybkość opracowania historii medycznej w trakcie wizyty oraz łatwość wydawania zaleceń, przepisywania leków, wystawiania skierowań i zwolnień.

Cała rozmowa w poniższym materiale wideo: