Kilkadziesiąt pielęgniarek z całej Polski będzie szkolić się z zakresu e-zdrowia na przykładzie Gabinetu drWidget. Bezpłatne warsztaty odbędą się w lutym we Włocławku.

Cyfryzacja ochrony zdrowia w ostatnich latach nabrała tempa. Od ponad roku środowisko medyczne posługuje się e-ZLA, a od 8 stycznia 2020 roku wprowadzono obowiązek wystawianie e-recept. Kwestia ta dotyczy także pielęgniarek, które chcą aktywnie uczestniczyć w zmianach zachodzących w służbie zdrowia.

Pielęgniarki potrzebują wsparcia z e-zdrowia

Stowarzyszenie Pielęgniarek Cyfrowych podkreśla, że ich środowisko nie jest wspierane w edukacji z zakresu e-zdrowia. – NFZ skupił się na szkoleniach dla lekarzy, podczas gdy w rzeczywistości to pielęgniarki, zwłaszcza w POZ, wystawiają recepty. Brakuje szkoleń uzupełniających dla pielęgniarek, które już wystawiają recepty i dla tych, które wchodzą do systemu z uprawnieniami – mówi Sylwia Kielczyk ze Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe. I dodaje: Pojawiła się możliwość wzięcia udziału w szkoleniach, z e-zdrowia, organizowanych przez CISOZ ze środków unijnych, ale tylko dla określonej grupy pracowników POZ i szpitali. Muszą to być osoby zgłoszone przez pracodawcę. Szkolenia CISOZ dotyczą głównie obsługi programu gabinet.gov.pl.

Bezpłatne szkolenia dla pielęgniarek

W poszerzaniu wiedzy z zakresu Elektronicznej Dokumentacji Medycznej będzie pomagać firma LekSeek, która zaangażowała się w projekt. Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe widzi ogromne możliwości we współpracy. Tym bardziej, że pielęgniarki i położne są samodzielnym zawodem. – Na co dzień pracujemy w domach i gabinetach z pacjentami bez udziału lekarzy. Szkolenie z e-zdrowia z pewnością ułatwi nam pracę z korzyścią dla pacjentów. Zależało nam na warsztatach z programu Gabinet drWidget, ponieważ spełnia on wszystkie kryteria niezbędne do zarządzania indywidualną praktyką. Pozwala między innymi na prowadzenie w jednym miejscu Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, potwierdzanie eWUŚ, wystawianie e-recept oraz rozliczenia z NFZ. Należy podkreślić, że program jest bezpłatny – zaznacza Sylwia Kielczyk ze Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe.

A już 7 lutego 2020 roku we Włocławku, Maciej Piątkowski poprowadzi warsztaty pt. „Od gabinetu zabiegowego do opieki długoterminowej –Elektroniczna Dokumentacja Medyczna pielęgniarki w programie Gabinet drWidget”. – Szkolenia to kolejne działania, które wpisują się w cele przyświecające naszej kampanii „Niewykluczeni z cyfryzacji”. Jednym z nich jest wspieranie lekarzy, pielęgniarek w digitalizacji ochrony zdrowia poprzez podejmowanie szeroko pojętych działań edukacyjno-informacyjnych – mówi Maciej Piątkowski, District Manager w LekSeek Polska.

Gabinet drWidget w praktyce

W ramach warsztatów uczestnicy poznają najważniejsze funkcjonalności programu Gabinet drWidget, takie jak: gabinet zabiegowy, punkty szczepień, moduł raportowy, wystawianie e-ZLA i e-recept. – Wszystko zaprezentujemy na „żywym organizmie”, czyli programie, który jako jedyny na polskim rynku posiada w całości bezpłatne funkcjonalności do prowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej – zaznacza Maciej Piątkowski. I dodaje: W taki sposób dostarczamy, wszystkim lekarzom i pielęgniarkom, narzędzie niezbędne w ich codziennej pracy, a nie tylko tym, którzy mogą sobie na to pozwolić. Biorąc to wszystko pod uwagę, otrzymujemy rozwiązanie podnoszące jakość systemu opieki zdrowotnej.

Warsztaty z Maciejem Piątkowskim startują o godzinie 14.00. Zostaną one poprzedzone zajęciami z zakresu stosowania opatrunków specjalistycznych w leczeniu, pielęgnowaniu ran przewlekłych czy też trudno gojących się. Pełen program znajdziecie na stronie www.pielegniarkicyfrowe.pl