W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku powstało Centrum Leczenia Raka Prostaty, którego celem jest kompleksowe, wielospecjalistyczne podejście do leczenia. To pierwsza tego typu jednostka w Polsce.

Centrum Leczenia Raka Prostaty, tzw. Prostate Cancer Unit to jednostka skupiająca specjalistów z różnych dziedzin. Urolodzy współpracują tutaj ściśle z onkologami, psychoonkologami, radioterapeutami, radiologami i patomorfologami. Dedykowana ścieżka diagnostyczna znacząco przyśpiesza wdrożenie odpowiedniej terapii, zaś współpraca specjalistów z wielu dziedzin sprzyja poprawie jakości i efektywności leczenia.

Uroczysta inauguracja działania Centrum Leczenia Raka Prostaty odbyła się 4 lipca 2018 r. podczas konferencji prasowej, w której udział wzięli: prof. Marcin Gruchała – rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Jakub Kraszewski – dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, dr hab. Artur Antoniewicz – krajowy konsultant w dziedzinie urologii, prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed oraz dr hab. Marcin Matuszewski – kierownik Katedry i Kliniki Urologii.

– Dziś w sposób symboliczny inaugurujemy działalność kolejnego centrum nastawionego na kompleksowe rozwiązanie problemu onkologicznego, szybki sposób diagnostyki i zapewnienie pacjentom wsparcia specjalistów wielu dziedzin – mówił prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Żaden szpital nie jest do tego tak przygotowany, jak szpital uniwersytecki.

Dr hab. Artur Antoniewicz, konsultant krajowy w dziedzinie urologii zauważył, że Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku staje się ośrodkiem wiodącym w urologii w Polsce. – Współcześnie nie ma lepszego rozwiązania, jak to dziś prezentowane. Takich centrów powinno powstać kilka lub kilkanaście. Jestem przekonany, że Klinika Urologii GUMed będzie stanowić wzór dla innych szpitali, które będą korzystać z jej doświadczeń w zakresie opieki skoordynowanej – tłumaczył.

Od lat 80. utrzymuje się stały trend wzrostu zachorowalności i umieralności na raka prostaty. Aktualnie na 100 000 mieszkańców przypada 76,37 zachorowań i 26,1 zgonów. Najczęściej ofiarą tego nowotworu padają mężczyźni po 65 roku życia, choć zdarzają się również panowie 40-letni. Prognozuje się, że ilość chorych na raka stercza będzie w najbliższym czasie rosła, dlatego tak istotne jest działanie zwiększające wykrywalność i efektywność leczenia tej choroby.

– Niezwykle ważne jest, że metody diagnostyczne prowadzące do wykrycia agresywnych, niebezpiecznych nowotworów gruczołu krokowego, które muszą być leczone mimo kosztów i możliwych powikłań, wykrywają także nowotwory mało groźne, które można tylko obserwować. Rozróżnienie tych dwóch rodzajów raka prostaty jest bardzo trudne i wymaga wiedzy i doświadczenia. Dlatego chcemy stworzyć ośrodek wzorujący się na podobnych działających w wielu krajach Europy, w którym grupa lekarzy wielu specjalności, ale szczególnie zainteresowanych rakiem gruczołu krokowego, będzie starała się badać i leczyć pacjentów według jednolitych, najnowocześniejszych wskazań – mówił dr hab. Marcin Matuszewski, ordynator Kliniki Urologii UCK.

Źródło: Gdański Uniwersytet Medyczny