Blisko pół tysiąca rolkarzy wzięło udział w akcji “Wyroluj Czerniaka” zorganizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Był to przejazd rolkarski połączony z akcją profilaktyki czerniaka. Na Placu Zebrań Ludowych Dermatolodzy z Kliniki Dermatologii GUMed kontrolowali dermatoskopami znamiona przybyłych rolkarzy i udzielali fachowych porad.

Studenci Koła Naukowego Chirurgii Onkologicznej opowiadali o czerniaku: jego biologii, czynnikach ryzyka i ich wpływie na rozwój nowotworu oraz tłumaczyli podstawy obserwacji znamion. W tym samym czasie instruktorzy szkółki rolkarskiej Roll4All i rolkarze z organizacji Nightskating Pomorze prowadzili warsztaty dla uczestników. Odbyły się także pokazy rolkarskie.

Na koniec akcji ruszył peleton ubranych w koszulki “Wyroluj Czerniaka” rolkarzy. W wyśmienitych humorach, w rytm muzyki nadawanej z głośników pokonali około 15 km głównymi arteriami miasta. Po przejeździe zostały rozlosowane zaproszenia do trójmiejskich lokali, które włączyły się w akcję i nagrody od sponsorów.

To już III edycja akcji, wcześniejsze dwie skupiały się na profilaktyce raka piersi. Wszystkie trzy cieszyły się z dużym zainteresowaniem. Studenci mają nadzieję, że taki format akcji zachęci mieszkańców Pomorza do profilaktyki nowotworowej i zdrowego trybu życia.


Źródło: Gdański Uniwersytet Medyczny