Zarząd Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. nie kryje satysfakcji, bo jeszcze przed upływem roku od przeprowadzenia pierwszej operacji z użyciem robota chirurgicznego da Vinci, liczba zabiegów robotycznych wykonanych łącznie przez 3 zespoły specjalistów: urologów, ginekologów i chirurgów wynosi 140 - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Najczęściej z usług robota korzystają urolodzy, którzy mają na koncie ponad 100 takich operacji. Dzięki da Vinci są w stanie przeprowadzić skomplikowane zabiegi prostatektomii radykalnej.

Przypomnijmy, że pierwszy zabieg z użyciem da Vinci odbył się 17 maja 2021 r. Wykonał go dr n. med. Piotr Petrasz, kierownik Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej wraz z zespołem. A pacjentem był 63-letni mieszkaniec Gorzowa Wlkp.

Obecnie na zabiegi robotyczne chorzy muszą czekać trzy miesiące. W związku z tym zespół urologów planuje zwiększyć liczbę wykonywanych operacji z czterech do sześciu tygodniowo, co znacznie skróci czas oczekiwania. W kolejnym roku urolodzy zamierzają wykonać łącznie 250 operacji. Zarząd szpitala zaznacza jednak, że szacowana liczba zabiegów może się zwiększyć, bo szpital jako jeden z nielicznych posiada aż trzy zespoły certyfikowanych specjalistów chirurgii robotycznej.

Zakup robota da Vinci do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. był możliwy dzięki pieniądzom unijnym oraz staraniom samorządu województwa. Dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 wyniosło w sumie 10 mln zł.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego | Tatiana Mikułko-Kozłowska