We wtorek, 29 października otwarto nową siedzibę Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. To największy i najnowocześniejszy kompleks medyczny w naszym kraju, a także jeden z najbardziej innowacyjnych w Europie. Za niespełna miesiąc trafią tu pierwsi pacjenci.

Kompleks składa się z 13 budynków o łącznej powierzchni użytkowej 110 tys. m kw. Znajdują się w nim 24 sale operacyjne, szpitalny oddział ratunkowy, 25 oddziałów klinicznych, 27 specjalistycznych poradni oraz część administracyjna.

Obiekt wyposażono w najnowsze, nierzadko jedyne w Polsce, urządzenia medyczne, wśród których warto wymienić m.in. nóż cybernetyczny, aparaturę do tomoterapii, RTG O-arm i radioterapii śródoperacyjnej, robot chirurgiczny i neurochirurgiczny czy systemy do brachyterapii HDR. Łącznie zakupionych zostało ponad 9 tysięcy nowoczesnych sprzętów za ponad 288 milionów złotych oraz ponad 30 tysięcy sztuk narzędzi chirurgicznych. W bezpośrednim sąsiedztwie powstał wielopoziomowy parking na ponad 1200 miejsc oraz lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

>>>ZOBACZ TEŻ: Kardiolog prof. Jacek Dubiel profesorem honorowym UJ

Wielka przeprowadzka szpitala rozpocznie się 18 listopada. Jako pierwsze zostaną przeniesione m.in. oddziały nefrologii, chirurgii ogólnej, chorób zakaźnych czy gastroenterologii. Koniec skomplikowanej operacji przewidziano na pierwszy kwartał 2020 roku. Co warte podkreślenia, szpital nie planuje przerwy w udzielaniu świadczeń. Oddziały i poradnie rozpoczną pracę już w dniu przenosin, wszystko po to, by zmiana była jak najmniej uciążliwa dla chorych.

Inwestycja pochłonęła ponad 1,2 mld zł. 800 mln zł z tej kwoty pokryto z budżetu państwa. Wsparcie finansowe zadeklarowały także władze województwa, które przekazały 60 mln euro w ramach projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Wykorzystane zostały także środki własne uczelni.


Źródło: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie