Ośrodek Transplantacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie jako pierwszy w Polsce otrzymał międzynarodową akredytację JACIE potwierdzającą najwyższą jakość i bezpieczeństwo przeszczepiania komórek krwiotwórczych. Leczone są tu dzieci z nowotworami, głównie białaczką, chorobami krwi oraz ciężkimi niedoborami odporności.

Siedem lat przygotowań i 1,5 tys. wymogów, które należało spełnić – te dwie liczby opisują ogrom pracy, jaką wykonali pracownicy Ośrodka Transplantacji USD, aby przygotować ośrodek do akredytacji. JACIE (Joint Accreditation Committee-ISCT & EBMT) to międzynarodowa organizacja określająca standardy jakości w zakresie pobierania, przetwarzania i przeszczepiania komórek krwiotwórczych.

– JACIE w skrócie to jakość w praktyce. Ostatecznym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom poddawanym przeszczepieniu, a także dawcom komórek krwiotwórczych. Standardy dotyczą jednak nie tylko samych procedur medycznych i laboratoryjnych, ale także infrastruktury, personelu, dokumentacji oraz systemu zarządzania jakością – tłumaczy dr Oktawiusz Wiecha, lekarz, który koordynował przygotowania do akredytacji.

Jak poinformował szpital, podczas procedury akredytacyjnej należy zademonstrować zgodność w zakresie wszystkich standardów, co jest następnie weryfikowane podczas dwudniowej inspekcji prowadzonej przez międzynarodowy zespół ekspertów.

O akredytację JACIE można się starać w trzech obszarach: pobierania materiału przeszczepowego, jego preparatyki i przeszczepiania. Krakowski ośrodek otrzymał akredytację we wszystkich trzech.

– Oznacza to, że spełniamy rygorystyczne normy bezpieczeństwa począwszy od momentu, kiedy pacjent pojawia się w oddziale, poprzez proces przeszczepiania aż po późniejszą długoterminową opiekę w poradni transplantacyjnej i równocześnie zapewniamy też bezpieczeństwo dawcom oraz najwyższą jakość preparatyki materiału przeszczepowego. Co najważniejsze, inspektorzy potwierdzili, że nasz system ustawicznego doskonalenia jakości działa – mówi dr hab. med. Jolanta Goździk, kierownik Ośrodka Transplantacji USD.

Źródło: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie