Laser-Assisted In Situ Keratomileusis, znany jako LASIK, jest najbardziej popularnym rodzajem chirurgii laserowej oka. Jest on stosowany w leczeniu krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu.

Według United States Food and Drug Administration, procedura wiąże się z szeregiem czynników ryzyka i nieuniknionych komplikacji u niektórych pacjentów. Najczęstszym powikłaniem jest zespół suchego oka.

Co to jest LASIK?

Procedura LASIK rozpoczyna się od tego, że chirurg aplikuje krople do oczu w celu znieczulenia oka, a następnie utrzymuje otwarte powieki przy użyciu przyrządu zwanego wziernikiem optycznym.

Chirurg tworzy cienki płatek w rogówce - zewnętrznej warstwie oka - który jest tymczasowo odchylany. Przy użyciu lasera, sterowanego komputerowo, impulsy światła skupiają się na oku, a te zmieniają kształt rogówki. Wreszcie, chirurg przeprowadzający procedurę LASIK repozycjonuje rogówkę, która rozpocznie swoją regenerację w ciągu kilku godzin.

Ludzie poddawani procedurze LASIK zwykle czują ciśnienie w oku, uczucie swędzenia lub niewielkiego spalania, ale procedura zazwyczaj nie jest bolesna.

Dlaczego LASIK może prowadzić do zespołu suchego oka?

Najczęstszym powikłaniem LASIK jest zespół suchego oka.

W badaniu z 2011 roku, zauważono, że 95 procent pacjentów wykazuje pewien stopień suchości natychmiast po procedurze, z niewielkim odsetkiem pacjentów rozwijających zespół przewlekle suchego oka, który nie reaguje na tradycyjne metody leczenia choroby suchego oka.

Aż 60 procent pacjentów nadal zgłasza objawy zespołu suchego oka 1 miesiąc po wykonaniu LASIK. Objawy zwykle są najbardziej dotkliwe w ciągu pierwszych kilku miesięcy po zabiegu i zaczynają słabnąć w czasie od 6 do 12 miesięcy po zabiegu.

Eksperci sugerują różne powody, w wyniku których ludzie mogą cierpieć na zespół suchego oka po LASIK.

Jednym z powodów może być uszkodzenie nerwów rogówki. Nerwy w oku uszkadzane są zarówno wtedy, gdy chirurg przeprowadzający zabieg LASIK tworzy płatek rogówki, jak i wtedy, gdy laser zmienia kształt rogówki.

Inną możliwą przyczyną jest to, że tworzenie płatka rogówki może również uszkadzać komórki w oku nazywane komórkami kubkowymi.

Zapalenie zakończeń nerwowych w oku po zabiegu może również powodować suchość oka, lub sprawiać, że istniejące objawy suchego oka są gorzej odczuwalne.

Co więcej, zmiany kształtu rogówki przeprowadzone w LASIK mogą zmieniać dopasowanie powieki do powierzchni oka. Może to doprowadzić do tego, że podczas mrugania łzy są rozmieszczane nierównomiernie na powierzchni oka.

Kto jest najbardziej zagrożony?

Nie ma sposobu, aby przewidzieć, jak ciężkie objawy suchego oka mogą być u konkretnych pacjentów, którzy decydują się na zabieg LASIK.

Specjaliści wiedzą jednak, że pacjenci, którzy mają już objawy suchego oka przed zabiegiem LASIK, są bardziej narażeni na ryzyko długotrwałych i ciężkich objawów zespołu suchego oka po zabiegu.
Badania wykazały, że niektórzy ludzie mają wyższe ryzyko suchości oczu po LASIK. Obejmuje to kobiety, osoby pochodzące etnicznie z Azji Wschodniej, osoby noszące szkła kontaktowe, osoby z przewlekłymi schorzeniami powiek oraz pewnymi zaburzeniami układu odpornościowego i cukrzycy.

Ludzie, którzy wymagają bardziej agresywnej korekcji wzroku podczas zabiegu LASIK, również mogą być bardziej zagrożone.

Czy osoby z zespołem suchego oka mogą mieć przeprowadzony zabieg LASIK?

Ludzie, którzy przechodzą LASIK często mają objawy suchego oka przed wykonaniem tej procedury. Między 38 a 75 procent ludzi, którzy mają przeprowadzany zabieg LASIK ma już takie objawy, głównie ze względu na podrażnienia oczu spowodowane noszeniem soczewek kontaktowych.

Leczenie i zapobieganie suchości oczu po LASIK

Konwencjonalne leczenie suchego oka jest efektywne u większości pacjentów, którzy doświadczają tych objawów po przejściu procedury LASIK.

Krople do oczu znane jako sztuczne łzy są zazwyczaj pierwszym leczeniem, jakie lekarz zaleci. Jednakże, niektórzy pacjenci nie reagują w wystarczającym stopniu na stosowanie sztucznych łez.

Procedura zwana zamknięciem punktów łzowych może być skuteczna u tych pacjentów. W tej procedurze, krzemowe lub kolagenowe korki są umieszczone w obszarze oczu. Celem zastosowania tych zatyczek jest utrzymanie łez w oczach na dłużej.

Zamknięcie punktów łzowych jest uważane przez specjalistów jako bezpieczne i skuteczne, a procedura ta jest odwracalna.

Ponieważ stan zapalny jest częścią składową zespołu suchego oka, środki przeciwzapalne są często stosowane w leczeniu objawów od stopnia umiarkowanego do ciężkiego.

Stwierdzono, że krople do oczu z cyklosporyną zwiększają wytwarzanie łez, zmniejszają stan zapalny i podnoszą liczbę komórek kubkowych u ludzi, którzy mają zespół suchego oka.

Jeśli te zabiegi nie zadziałają, inne opcje to autologiczne krople do oczu, będące surowicą pacjenta i twardówkowe (skleralne) soczewki kontaktowe przepuszczalne dla gazów.

Autologiczne krople do oczu z surowicy składają się z własnej surowicy pacjenta, która jest elementem krwi i miesza się ją z jałowym roztworem soli fizjologicznej.

Twardówkowe soczewki są szersze niż zwykłe soczewki kontaktowe. Pokrywają białą część oka i pomagają utrzymać wilgotne oczy, utrzymując zbiornik płynu pomiędzy soczewką a rogówką.

Inne powikłania po LASIK

U niektórych pacjentów, którzy przeszli zabieg LASIK mogą również wystąpić problemy z płatkiem rogówki wykonanym przez chirurga, takie jak: infekcje, nadmiar łez i zapalenie.

Inne powikłania związane z LASIK obejmują niemożność zobaczenia obiektów tak ostro i wyraźnie, jak poprzednio lub rzadziej, utratę wzroku.

Wizja może także powracać do poziomu sprzed operacji powoli. To może zdarzyć się u pacjentek, które są w ciąży lub u tych, mających zaburzenia równowagi hormonalnej. Blaski, aureole wokół jasnych świateł i podwójne widzenie są także zgłaszane jako skutki uboczne po LASIK.

Jest możliwe, że laser może niedostatecznie lub "zbyt mocno" skorygować wizję, jeśli zbyt dużo lub zbyt mało tkanki zostało usunięte z oka. Niedostateczna korekcja jest bardziej powszechna wśród ludzi, którzy są krótkowidzami i mają przeprowadzony zabieg LASIK. "Zbyt mocna" korekcja wydaje się być trudniejsza do naprawienia, niż niedostateczna korekcja.

Inne opcje korekcji wzroku

Ortokorekcja (Ortho-K), która zwie się inaczej nocną korekcją wzroku, jest jedną z dostępnych alternatyw dla chirurgii laserowej oka. Praktycy twierdzą, że metoda ta daje korzyści takie jak LASIK, bez ryzyka chirurgicznego.

Nocna korekcja wzroku polega na stosowaniu specjalnie zaprojektowanych soczewek kontaktowych w nocy podczas snu.

Podobnie do LASIK, te niestandardowe zbudowane soczewki kontaktowe przekształcają powierzchnię rogówki, aby skorygować widzenie, ale bez zastosowania zabiegu. Należy czekać zwykle od jednego do czterech tygodni na wyniki, a one nie są zazwyczaj stałe. W wyniku tego, jednodniowe soczewki muszą być często noszone okresowo.

Niedawny przegląd systematyczny spojrzał na dowody dla tej metody i stwierdził, że ortokorekcja jest bezpieczną i skuteczną metodą leczenia, jeśli soczewki są zamontowane prawidłowo i schematy pielęgnacji soczewek są rygorystycznie przestrzegane.

W przeglądzie stwierdzono, że najczęstszym powikłaniem ortokorekcji jest barwienie rogówki.

Źródło: medicalnewstoday.com