Test ciążowy pokazał Twojej pacjentce dwie kreski i już na drugi dzień zjawiła się w Twoim gabinecie? Zna to każdy ginekolog. Przyszłe mamy są podekscytowane i zdezorientowane jednocześnie. Ciężarne chciałyby uzyskać od swojego lekarza rzetelne informacje na temat przebiegu ciąży oraz jakie leki mogą stosować w jej trakcie. Aplikacja i strona internetowa Leki Ciąża Plus są odpowiedzią na potrzeby pacjentek. Poleć je każdej ciężarnej.

Po bardzo długim czasie kobiety wreszcie doczekały się darmowych leków. We wrześniu 2020 r. na liście refundacyjnej znalazło się 114 specyfików, które lekarze najczęściej zalecają ciężarnym. W ramach rządowego programu Ciąża Plus dostęp do bezpłatnych leków powinny mieć wszystkie kobiety od momentu potwierdzenia ciąży przez lekarza lub położną, aż do jej zakończenia. Warto jednak poinformować pacjentki, że okres połogu nie jest objęty tym świadczeniem.

Aplikację Leki Ciąża Plus docenią nie tylko przyszłe mamy, lecz także zatroskani ojcowie. Zarówno program na urządzenia mobilne, jak i strona pozwolą im na szybką i bezproblemową weryfikację odpłatności leków oraz które preparaty nie zaszkodzą ich nienarodzonemu jeszcze dziecku. Każdy środek leczniczy, który może być nieodpowiedni dla ciężarnej i jej potomstwa, posiada specjalne ostrzeżenia i informacje, co może się wydarzyć po jego zastosowaniu w poszczególnych trymestrach.

Po wpisaniu nazwy produktu w wyszukiwarkę rodzice otrzymają szczegółowe informacje na jego temat, między innymi: skład, w jakich przypadkach się go stosuje, jakie mogą pojawić się działania niepożądane oraz inne równie ważne uwagi. Pacjentka bądź jej partner mogą także dodawać preparaty do zakładki „Ulubione”, co sprawi, że będą mieć szybszy dostęp do ich opisów.

„Aplikacja powstała z myślą o kobietach spodziewających się dziecka, ale może z niej korzystać także personel medyczny oraz farmaceuci” - mówi Magdalena Mironiuk, Mobile Team Manager w LekSeek Polska. I dodaje: „Ma ona dostarczać wiarygodnych informacji na temat leków, które czasami muszą zażywać przyszłe mamy”.

Strona internetowa Leki Ciąża Plus zawiera informacje o medykamentach oraz stanowi kompendium wiedzy dla przyszłych mam. Większość ciężarnych już od pierwszych dni szuka informacji o poszczególnych etapach ciąży, sprawdzając, co dokładnie dzieje się z ich dzieckiem. Strona internetowa i aplikacja mobilna w krótki i merytoryczny sposób podają opis rozwoju płodu tydzień po tygodniu.

Darmowe oprogramowanie na telefon oraz tablet pacjentki mogą pobrać zarówno ze sklepu Google Play, jak i App Store. Natomiast serwis znajdą pod adresem – www.lekiciazaplus.pl. Nie bez znaczenia jest również fakt, że strona i aplikacja są regularnie aktualizowane, dzięki czemu znajdują się tam dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.