Otyłość to jedna z najczęściej występujących chorób na świecie - dotyczy ona aż 13% populacji. Bez interwencji ze strony rządów poszczególnych państw problem ten będzie narastał. Światowa Federacja Otyłości (World Obesity Federation) przewiduje, że do 2025 roku liczba osób otyłych wzrośnie o 4%.

Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób i problemów zdrowotnych, m. in. cukrzycy typu 2, miażdżycy, udaru, zawału i niektórych nowotworów. Niedawno przeprowadzone badania wskazują, że nadmiar kilogramów może spowodować wcześniejszy rozwój i szybszy przebieg choroby Alzheimera. Od 1980 roku liczba otyłych osób zwiększyła się ponad dwukrotnie. Ma to oczywisty związek ze zmianą stylu życia większości społeczeństw, niezdrową, tłustą dietą i brakiem aktywności fizycznej. Do czynników wpływających na tę „epidemię” z pewnością zalicza się też wszechobecne reklamowanie fast foodów, wykonywanie pracy typu siedzącego i zwiększenie liczby ludności zamieszkującej miasta. Raport Światowej Federacji Otyłości wskazuje, iż w ciągu najbliższych 10 lat ponad 177 milionów osób osiągnie II stopień otyłości (o wartości BMI przekraczającej 35), podwajając ich liczbę z 2010 roku – z tego najwięcej, bo aż 25 milionów - w Stanach Zjednoczonych.

WHO alarmuje i wzywa rządy poszczególnych państw do podjęcia odpowiednich działań zapobiegających dalszemu wzrostowi odsetka ludzi otyłych. Rozpowszechnienie zdrowego stylu życia wśród dzieci, surowe regulacje dotyczące spożywania przez nie fast foodów, spadek cen zdrowych produktów i ich większe rozpowszechnienie, propagowanie aktywności fizycznej - to tylko niektóre ze strategii zalecanych przez WHO i Światową Federację Otyłości. Zachęca się również rządy państw do objęcia opieką otyłych pacjentów i włączania ich do programów pomagających w utracie nadmiernej masy ciała.

Źródło: medicalnewstoday.com / who.int