Naukowcy zrzeszeni w ramach finansowanego przez UE projektu PEPTICAPS wykorzystują nanokapsułki do leczenia powszechnych chorób skóry, takich jak zapalenie skóry o etiologii alergicznej i spowodowanego przez podrażnienia, oparzeń słonecznych oraz pigmentacji skóry.

Potencjał nanotechnologii może zrewolucjonizować przemysł opieki zdrowotnej. Aby to dostrzec, wystarczy spojrzeć na nanokapsułki. Te wytwarzane w nanoskali skorupki występują w miniaturowych rozmiarach wynoszących od 10 do 1000 nm i stanowią zupełnie nowy standard na polu dostarczania leków. Lek umieszcza się w zagłębieniu nanokapsułki otoczonym biokompatybilną membraną polimerową, która na żądanie uwalnia substancje aktywne.

W przypadku pielęgnacji skóry istnieje możliwość wykorzystania nanokapsułek do leczenia powszechnych chorób i problemów ze skórą, takich jak zapalenie skóry o etiologii alergicznej i spowodowanego przez podrażnienia, oparzeń słonecznych oraz pigmentacji skóry. Zanim jednak produkty zawierające substancje czynne dostarczane przy pomocy nanokapsułek staną się rzeczywistością, technologia ich wytwarzania musi najpierw zostać opracowana, zbadana i dopuszczone do obrotu rynkowego. To właśnie tym zajmuje się finansowany przez UE projekt PEPTICAPS.

„Naszym głównym celem było wprowadzenie do użytku nanokapsułek w produktach kosmetycznych poprzez wykazanie, że prawidłowo opracowane nanomateriały są bezpieczne, a także zademonstrowanie wartości dodanej, jaką nanotechnologia może wnieść do istniejących produktów”, stwierdził koordynator projektu dr Damien Dupin. „Wynikiem naszych prac jest pozycjonowanie kapsułek PEPTICAPS jako nowego, bezpiecznego i inteligentnego składnika produktów kosmetycznych”.

Nanokapsułki wyczuwające skórę

W ramach projektu naukowcy opracowali i przebadali w praktyce nową rodzinę bezpiecznych, reagujących na bodźce nanokapsułek zaprojektowanych do przenoszenia najbardziej delikatnych, naturalnych składników aktywnych, takich jak na przykład witaminy i ekstrakty. Nanokapsułki tego rodzaju mogą zostać zastosowane na przykład w kremach kosmetycznych. Po nałożeniu kremu na skórę, technologia PEPTICAPS wykorzystuje zmiany wywołane przez uszkodzenia skóry, takie jak na przykład różnice w jej pH bądź obecność enzymów, aby na ich podstawie uwolnić aktywne składniki zawarte w nanokapsułkach tam, gdzie skóra potrzebuje tego najbardziej.

„W przeciwieństwie do tradycyjnej technologii wykorzystującej liposomy, które nie posiadają jakiegokolwiek mechanizmu umożliwiającego kontrolę uwalniania substancji aktywnej, kapsułki PEPTICAPS umożliwiają aktywne dostarczanie substancji leczniczej w zależności od indywidualnych potrzeb dzięki inteligentnej membranie polimerowej”, stwierdził Dupin.

Oprócz samych nanokapsułek, naukowcy zrzeszeni w ramach projektu opracowali również nowe oprogramowanie wykorzystywane do prognozowania toksyczności nanomateriałów opartych na polimerach. „Pomimo tego, że podobne narzędzia są już dostępne na rynku, w większości przypadków sprawdzają się dużo lepiej w zastosowaniach związanych z cząstkami nieorganicznymi”, wyjaśnił Dupin. „Nasze oprogramowanie jest pierwszym dostępnym narzędziem, które zostało w pełni dostosowane do nanomateriałów opartych na polimerach, co z pewnością znacząco wpłynie na dalszy rozwój tej technologii”.

Od PEPTICAPS do EMISSARY

Projekt pozwolił na opracowanie rozwiązania umożliwiającego wprowadzenie dużo lepszego sposobu leczenia najczęściej występujących chorób skóry, a także wykazał, że rozwiązanie może być wytwarzane na skalę przemysłową oraz że wytwarzane produkty są zgodne z przepisami dotyczącymi kosmetyków oraz regulacjami na temat bezpieczeństwa. „W ciągu zaledwie trzech lat udało nam się przejść od testów słuszności koncepcji do w pełni opatentowanego produktu, który jest gotowy do wprowadzenia na rynek”, stwierdził Dupin.

Partnerzy zrzeszeni w konsorcjum projektowym stworzyli spółkę EMISSARY Cosmetics, która zajmie się wprowadzaniem na rynek produktów opracowanych w ramach projektu PEPTICAPS. Nowo powstała spółka posiada wyłączne prawa do komercjalizacji nanokapsułek zawierających substancje czynne opracowane w trakcie projektu oraz do realizacji procesu enkapsulacji. „Dzięki działalności spółki EMISSARY, spodziewamy się, ze technologia PEPTICAPS zastąpi technologię liposomową, stając się tym samym nowym standardem w świecie kosmetyków, dzięki któremu do rąk klientów trafią lepszej jakości produkty”, dodał Dupin.

© Unia Europejska, [2019] | źródło: CORDIS