Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wniosło o odrzucenie w całości poselskiego projektu ustawy o kadrach medycznych. Uzasadnia to m.in tym, że zawarte w nim przepisy stwarzają zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów, bo dopuszczają do zawodów lekarza i lekarza dentysty osoby bez weryfikacji ich kompetencji i znajomości języka polskiego.

Stanowisko samorządu lekarskiego dotyczy poselskiego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych. Sejmowa Komisja Zdrowia planuje zająć się nim w czwartek o godz. 15.00.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej "jednoznacznie negatywnie ocenia projekt ustawy i wnosi o jego odrzucenie w całości". Argumentuje to m.in. faktem, że regulacja niesie "za sobą zagrożenie życia i zdrowia pacjentów poprzez dopuszczenie do wykonywania zawodów lekarza i lekarza dentysty osób bez rzeczywistej weryfikacji ich kompetencji oraz znajomości języka polskiego". Ponadto znacznie utrudnia samorządowi lekarskiemu spełnianie ustawowego obowiązku sprawowania pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu, jest niezgodny z prawem unijnym. Wskazuje też na liczne niedopracowanie i niespójność, a nawet na "niechlujność legislacyjną".

ZOBACZ: STANOWISKO Nr 136/20/P-VIII PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ z dnia 24 listopada 2020 r. w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych


Źródło: PAP