Ratownicy medyczni z Olsztyna pierwsi na świecie korzystają z innowacyjnej technologii, dzięki której możliwe jest otwieranie szlabanów i bram. W rezultacie służby medyczne bez trudu szybko docierają do potrzebujących pomocy.

Według władz województwa pierwsza na świecie innowacyjna technologia podnosząca skuteczność służb ratunkowych powstała i działa w Olsztynie.

System "Ratunek bez barier" jest odpowiedzią na fizyczne problemy z dostępem do osób potrzebujących pomocy spowodowane infrastrukturą dostępową, jak szlabany, bramy i domofony. Służby ratunkowe często tracą bezcenny czas na pokonanie prozaicznych utrudnień. Innowacyjne rozwiązanie z rodzaju internetu rzeczy (IoT – Internet of Things), polegające na uniwersalnym dostępie do szlabanów, bram i domofonów dla służb ratowniczych weszło właśnie w fazę szerokich testów w Olsztynie.

Marszałek województwa Gustaw Brzezin powiedział podczas konferencji prasowej, że dzięki wykorzystaniu innowacyjnej technologii można skutecznie ratować życie i zdrowie mieszkańców.

"Przy wykorzystaniu inteligentnej technologii, przy pomocy aplikacji można pokonywać bariery architektoniczne i w ten sposób dotrzeć do potrzebujących"– dodał.

Rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie Krzysztof Jurołajć wskazał, że jest to inicjatywa, która bezsprzecznie będzie pomagać ratownikom w codziennej pracy.

"Czas dojazdu i wszelkie bariery, które opóźniają dotarcie do pacjenta, to dodatkowe obciążenie dla ratowników. W tym momencie mamy pewność, że jesteśmy w stanie dojechać szybko do chorego i udzielić mu pomocy"– wyjaśnił rzecznik.

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Dodał, że wszystkie zespoły mają aplikację w służbowych telefonach. Korzystanie z niej jest intuicyjne.

Autor technologii Smartkey Szymon Fiedorowicz powiedział, że prace nad innowacyjnym rozwiązaniem trwały dwa lata. "To innowacyjne połączenie technologii blockchain z urządzeniami w fizycznym świecie. Chodzi o użycie jej do najbezpieczniejszego na świecie udostępnienia kluczy cyfrowych"– wskazał.


Źródło: PAP