Okręgowa Rada Lekarska Wielkopolskiej Izby Lekarskiej podjęła stanowisko w sprawie sytuacji w publicznej opiece stomatologicznej.

Poniżej publikujemy treść stanowiska w całości:

Okręgowa Rada Lekarska Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Poznaniu w pełni popiera działania Naczelnej Rady Lekarskiej mające na celu niezwłoczne rozpoczęcie prac nad implementacją wycen świadczeń stomatologicznych sporządzonych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, poprzez wydanie na podstawie dokonanych w nich kalkulacji stosownych zarządzeń Prezesa NFZ, a następnie aneksowanie umów z placówkami stomatologicznymi.

Obecny wzrost kosztów prowadzenia działalności leczniczej pogłębił tylko dramatyczny poziom braku rentowności kontraktów stomatologicznych. W obliczu obecnych wyzwań – wojny w Ukrainie, wysokiej inflacji przekładającej się na pogorszenie sytuacji finansowej wielu rodzin, jak też objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym uchodźców z terenów objętych konfliktem zbrojnym, niepomiernie wrasta znaczenie sprawnej opieki stomatologicznej.

Obowiązujące wyceny świadczeń stomatologicznych muszą budzić sprzeciw świadczeniodawców i wymagają zdecydowanej reakcji w celu ich zmiany. Stomatologiczna konsultacja specjalistyczna wyceniona jest w dalszym ciągu na kwotę 22-25 zł, zaś ekstrakcja zęba jednokorzeniowego na kwotę 32-36 zł. Wskazane kwoty nie pokrywają nawet pozapłacowych kosztów udzielenia tychże świadczeń. Uzupełnieniem obrazu sytuacji uniemożliwiającej bilansowanie się finansów praktyk dentystycznych realizujących umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia jest rażąco niska wycena świadczeń z zakresu stomatologii zachowawczej i ortodoncji.

Okręgowa Rada Lekarska Wielkopolskiej Izby Lekarskiej pragnie wyraźnie podkreślić, że wobec zapowiedzi zwiększenia budżetu NFZ na rok 2022 r. o ponad 9 miliardów złotych, podniesienie poziomu finansowania w opiece stomatologicznej nabiera szczególnego znaczenia.


Źródło: Wielkopolska Izba Lekarska