Nowoczesne Centrum Opieki nad Matką i Dzieckiem oraz nowa część Pracowni Radiologii Zabiegowej w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach już otwarte. Centrum zapewni kompleksową opiekę kobietom oraz dzieciom. Z kolei nowoczesne wyposażenie Pracowni Radiologii Zabiegowej umożliwi endowaskularne leczenie ostrego udaru niedokrwiennego mózgu. Całkowity koszt obu inwestycji o ponad 26,2 mln zł, z czego dofinansowanie z budżetu województwa mazowieckiego wyniosło ponad 19,9 mln zł, a środki z Unii Europejskiej to 5,9 mln zł.

Centrum Opieki nad Matką i Dzieckiem w zmodernizowanym budynku dawnej kotłowni

Otwarcie Centrum Opieki nad Matką i Dzieckiem to długo oczekiwana przez mieszkańców Ziemi Siedleckiej inwestycja. Powstało ono w zmodernizowanym budynku dawnej kotłowni siedleckiego szpitala wojewódzkiego. Zdaniem członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbiety Lanc, otwarcie centrum oznacza zapewnienie kompleksowej opieki medycznej dla kobiet, kobiet w ciąży, noworodków oraz dzieci.

– Pacjentki i ich dzieci będą mogły skorzystać z szerokiego spektrum usług medycznych w licznych poradniach m.in. ginekologicznej, ginekologiczno-położniczej oraz poradniach dziecięcych. Do porodu przygotowywać będzie szkoła rodzenia, a porad laktacyjnych udzielać poradnia laktacyjna.

Budynek szpitala został gruntownie przebudowany, wyremontowany i wyposażony. Do centrum przeniesione zostaną poradnie: ginekologiczna z gabinetami lekarskimi i zabiegowymi, gabinet USG i położnej, poradnia laktacyjna, ginekologiczno-położnicza, pracownia wczesnej rehabilitacji poporodowej, a także szkoła rodzenia. Gabinety wyposażone zostały m.in. w fotele ginekologiczne, aparaty USG, kolposkop, stacjonarny aparat KTG.

W centrum znajdą się również poradnie dziecięce z pełnym zapleczem technicznym i sanitarnym, w tym: kardiologiczna, diabetologiczna, neonatologiczna, neurologiczna, nefrologiczna, preluksacyjna, zdrowia psychicznego.

Jak przypomina Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego zakończenie inwestycji wielokrotnie było przekładane.

– Ale udało się i centrum w końcu zacznie przyjmować pacjentki w nowoczesnych, dobrze wyposażonych wnętrzach. Znajdzie się tu również przestrzeń na prowadzenie badań profilaktycznych, m.in. programu wczesnej diagnostyki prenatalnej oraz specjalistycznych badań noworodków.

Z myślą o kompleksowym podejściu do pacjentów zakupione zostało również wyposażenie medyczne wykorzystywane w pandemii Covid-19, w tym: suszarka do narzędzi, pistolety do mycia narzędzi, aparat do mycia narzędzi parą, lampy UV przepływowe, respirator dla noworodków, jednorazowy pas KTG, samochód transportowy oraz ambulans sanitarny.

– Oddajemy dziś całkowicie odmieniony budynek naszego szpitala. Ta informacja z pewnością ucieszy naszych pacjentów. To już kolejna inwestycja, dzięki której nasza placówka nie tylko staje się coraz bardzie przyjazna i komfortowa, ale przede wszystkim może świadczyć kompleksowe usługi na bardzo wysokim poziomie – podkreśla Marcin Kulicki, prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o.

Inwestycja jest współfinansowana w ramach dotacji z budżetu samorządu województwa mazowieckiego i Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina.

Ośrodek udarowy otwarty

W Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach prowadzony będzie również program Enodowaskularnego Leczenia Ostrego Udaru Niedokrwiennego Mózgu. Otwarty został ośrodek udarowy w Pracowni Radiologii Zabiegowej.

Inwestycja otrzymała ponad 7,9 mln zł dofinansowania z budżetu województwa mazowieckiego. Pomieszczenia budynku B przeszły gruntowną modernizację. Zakupione zostało niezbędne wyposażenie medyczne, w tym tomograf komputerowy i angiograf, czyli urządzenia niezbędne do endowskularnego leczenia ostrego udaru niedokrwiennego mózgu.

Choroby naczyniowe ośrodkowego układu nerwowego to jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed organizacjami ochrony zdrowia XXI w. WHO wskazuje, że co szósty mieszkaniec naszego globu dozna w swoim życiu udaru mózgu. Już w chwili obecnej udar mózgu stanowi główną przyczynę trwałej niepełnosprawności oraz trzecią w kolejności przyczynę zgonów w populacji osób dorosłych. Jednym ze sposobów postępowania w ostrym udarze niedokrwiennym mózgu jest leczenie endowaskularne (wewnątrznaczyniowe). Polega ono na mechanicznym udrożnieniu naczynia tętniczego w miejscu zakrzepu. Mechaniczną trombektomię można wykonać tylko w ośrodkach dysponujących sprzętem do wykonywania angiografii naczyń mózgowych.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego | Marta Milewska