24 lutego 2020 roku w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego w podkrakowskich Balicach odbyła się uroczystość uhonorowania prof. Antoniego Dziatkowiaka - kardiochirurga, człowieka o niekwestionowanym autorytecie, nauczyciela wielu pokoleń studentów i lekarzy. Uroczystość odbyła się w sali tradycji Bazy, gdzie honorowego gościa oraz pilotów przywitał dowódca Bazy płk pil. Paweł Bigos.

Dowódca złożył serdeczne gratulacje Panu profesorowi, którego osobiste zaangażowanie pozwoliło na gigantyczny skok w rozwoju polskiej a przede wszystkim krakowskiej kardiochirurgi. Pułkownik Bigos stwierdził, że zapoczątkowana przez prof Religę współpraca z wojskowymi lotnikami w dalszym ciągu rozwija się i służy społeczeństwu, a każdy lot z sercem jest traktowany przez pilotów priorytetowo i wykonywany z poczuciem ratowania ludzkiego życia.

Jak poinformowano na stronie internetowej 8 Bazy Lotnictwa Transportowego, w uroczystości wzięli również udział przedstawiciele Warszawsko-Mazowieckiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Płk pil. mgr inż. Krzysztof Tuzikiewicz wręczył Panu profesorowi legitymację członka Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego, a Pan ppłk nawig. Mirosław Czechowski, wieloletni koordynator lotów „Akcji Serce”, przekazał materiały informujące o działalności Stowarzyszenia.

>>>ZOBACZ TEŻ: Łódź: Unikatowy zabieg u 8-latka z uogólnioną zakrzepicą żylną

Profesor Dziatkowiak w interesujący sposób przedstawił światową historię przeszczepów serca, opowiadając o pierwszym przeszczepie w Polsce wraz z profesorem Mollem.

Płk pil. inż. Stanisław Wojdyła wraz z płk. dypl. pil Zbigniewem Hercem wręczyli od krakowskich seniorów lotników książkę „100 lat Lotnictwa…” oraz statuetkę „Ikara”. Płk. Wojdyła wspomniał o pełnym zaangażowaniu balickich załóg w wykonywanie wylotów na „Akcję Serce”, jak również, że Pan profesor człowiek o wielkim talencie i sercu, nie zapominał o załogach organizując z personelem szpitala spotkania w klinice i na balickim lotnisku.

Na zakończenie spotkania dowódca Bazy wręczył lotnicze upominki Panu profesorowi, a profesor Antoni Dziatkowiak wręczył swoją publikacje książkową oraz dokonał wpisu do księgi pamiątkowej 8 Bazy Lotnictwa Transportowego.

>>>ZOBACZ TEŻ: Darmowy program do EDM

W „Akcji Serce” żołnierze Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej wykonali już na rzecz klinik specjalizujących się w przeszczepach organów loty trwające łącznie kilka tysięcy godzin, ratując życie kilkuset ciężko chorym pacjentom.

Wszystko zaczęło się w 1985 roku, kiedy to kardiochirurg prof. Zbigniew Religa zwrócił się z wnioskiem do szefa Sztabu Generalnego WP o pomoc w dostarczeniu serca dla pacjenta, który czekał na transplantację w Zabrzu. Organ miał być pobrany od zmarłego w Szczecinie i tylko drogą lotniczą mógł być dostarczony na czas. Szef SGWP wydał Dowództwu Wojsk Lotniczych rozkaz umożliwiający transport organu z lotniska w Goleniowie do Katowic. Tak zaczęła się współpraca lotnictwa z Kliniką w Zabrzu, a następnie z Kliniką Kardiochirurgii w Krakowie. Trzy lata później podpisano umowę na świadczenie przez wojsko usług transportu lotniczego dla polskich ośrodków transplantacyjnych.


Źródło: 8. Baza Lotnictwa Transportowego