Cykl konferencji dotyczących zdrowia to element kampanii społecznej „Promocja zdrowego stylu życia w prewencji chorób cywilizacyjnych”. Inauguracyjne spotkanie odbyło się w środę (20.11) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, który wraz z Podlaską Radą Działalności Pożytku Publicznego jest organizatorem wydarzenia.

- Jako zarząd województwa podchodzimy do kwestii propagowania zdrowego trybu życia bardzo poważnie. Lepiej i taniej jest zapobiegać niż leczyć – powiedział marszałek województwa Artur Kosicki.

Kampania „Promocja zdrowego stylu życia w prewencji chorób cywilizacyjnych” będzie trwała rok. Jak informuje pełnomocnik zarządu województwa ds. organizacji pozarządowych Katarzyna Ancipiuk, raz w miesiącu będą odbywały się spotkania poświęcone wybranym zagadnieniom dotyczącym chorób cywilizacyjnych i skierowane do różnych grup wiekowych, m.in. do młodzieży i dzieci. Jednym z tematów ma być problem uzależnienia od sieci komórkowych i Internetu.

Organizatorzy kampanii mają na celu poprawę stanu zdrowia poprzez propagowanie zdrowego stylu życia, ale również uświadomienie społeczeństwu, jak zmiana codziennych zwyczajów, porzucenie niezdrowych nawyków może wpłynąć na jakość ich życia.

>>>ZOBACZ TEŻ: Na cukrzycę choruje 3 mln Polaków

- Jak wskazują badania, około 40proc. ludzi z wykształceniem wyższym nie spotkało się nigdy z takim określeniem jak czynniki ryzyka – mówiła Aneta Narel, przewodnicząca Podlaskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego – Chcemy podnieść świadomość wśród mieszkańców regionu. Dlatego m.in. wyszliśmy z inicjatywą organizacji tej kampanii.

Kampanię zainaugurował wykład dr. hab. n. med. Anny Szpakowicz z UMB na temat stanu zdrowia mieszkańców Białegostoku. Nie zabrakło ćwiczeń ruchowych pod okiem specjalisty dr.n. med. Jolanty Grażyny Zuzdy, która już 10 grudnia poprowadzi kolejne spotkanie. Będzie ono poświęcone ćwiczeniom rotacyjnym w prewencji chorób układu ruchu. Natomiast pierwsze spotkanie w nowym roku (10.01) przygotuje specjalista fizjoterapii Marek Sewastianiuk.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego