Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych wiadomości minionego tygodnia, które ukazały się w serwisach LekSeek Polska.

  1. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie poszerzające grupę kwalifikującą do szczepień
    W trakcie pandemii do szczepień przeciw COVID-19 kwalifikować będą mogli, oprócz lekarzy posiadających już takie prawo, również m.in. dentyści, pielęgniarki, położne, felczerzy, ratownicy medyczni lub higienistki szkolne - wynika z rozporządzenia ministra zdrowia opublikowanego w piątek.
  2. Obostrzenia w całej Polsce przedłużone
    Podjęliśmy decyzję, że obecne obostrzenia zostaną przedłużone o ponad tydzień, czyli do 18 kwietnia - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że w przyszłym tygodniu będą podejmowane kolejne decyzje związane z sytuacją epidemiczną.
  3. NIK o dostępności terapii protonowej i wykorzystaniu cyklotronów
    Centrum Cyklotronowe Bronowice w Krakowie to jedyne miejsce w Polsce, gdzie przy pomocy protonów można leczyć nowotwory umieszczone w trudno dostępnych punktach ciała. Centrum mogłoby leczyć znacznie więcej pacjentów z nowotworami, ale ani minister zdrowia, ani NFZ, ani Narodowy Instytut Onkologii nie uczyniły wystarczająco dużo, by protonoterapia była rzeczywiście dostępna – wykazała kontrola NIK. Urzędnicy nie zakwalifikowali do programu leczenia prawie trzech czwartych rekomendowanych rodzajów nowotworów.
  4. Rozpoczęły się badania kliniczne amantadyny
    Rozpoczęły się badania kliniczne amantadyny pod kątem leczenia z jej pomocą COVID-19 – poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że na świecie na ma badań potwierdzających jej skuteczność w walce z tą chorobą.
  5. Obiecujące wyniki testów francuskiej szczepionki przeciwko Covid-19 Valneva
    Francuska firma biotechnologiczna Valneva poinformował we wtorek o pozytywnych wynikach pierwszej fazy testów swojej szczepionki przeciwko Covid-19 i ogłosiła plany rozpoczęcia badania klinicznego III fazy na dużą skalę w kwietniu.
  6. Choroba Parkinsona coraz częściej dotyka młodych ludzi. Pandemia znacząco opóźnia diagnostykę i leczenie
    – Minęły już czasy, kiedy Parkinson był problemem ludzi starszych. Najmłodszy chory, z którym rozmawiałem, miał pierwsze objawy w wieku 16 lat – mówi wiceprezes Fundacji Chorób Mózgu Wojciech Machajek. Chorobę Parkinsona, na którą cierpi w Polsce ok. 100 tys. osób, diagnozuje się coraz częściej i u coraz młodszych.
  7. Resort zdrowia opublikował raport dotyczący opieki farmaceutycznej
    Na stronie internetowej resortu zdrowia opublikowano dokument „Raport opieka farmaceutyczna. Kompleksowa analiza procesu wdrożenia” stanowiący efekt prac Zespołu ds. opieki farmaceutycznej złożony z przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz przedstawicieli środowiska akademickiego.
  8. Badanie stopnia informatyzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą
    W związku z bardzo szybko postępującym procesem informatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce oraz toczącymi się pracami nad wdrożeniem kolejnych rozwiązań z obszaru e-zdrowia, Centrum e-Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Zdrowia przygotowało kolejną, V edycję "Badania stopnia informatyzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą".
  9. Farmaceuci gotowi na nowe obowiązki
    Duża część aptek i farmaceutów w Polsce jest przygotowana do procesu szczepień – podkreślają przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Farmacji. Dzięki podpisanej przez prezydenta ustawie będzie to możliwe już w II kwartale.
  10. Podpis na tablecie, a nie na kartce
    Bądź eko i zredukuj do minimum liczbę drukowanych dokumentów! Pomoże Ci aplikacja mobilna dr100 z funkcją podpisywania formularzy na tablecie. Sprawdź, jak to działa.