Jak co tydzień, podsumowujemy minione siedem dni w ochronie zdrowia. Zobacz 10 najciekawszych artykułów, opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

  1. Senat przyjął z poprawkami nowelizację ustawy o płacach w ochronie zdrowia
    Senat przyjął w czwartek z 22 poprawkami ustawę o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw (projekt rządowy).
  2. Pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce
    W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy – poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.
  3. PNRL o projekcie ustawy dot. pomocy obywatelom Ukrainy
    Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej na posiedzeniu 3 czerwca 2022 r. przyjęło stanowisko w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw.
  4. Lekarze apelują o przygotowanie strategii epidemicznej na jesień
    Chociaż ostatnie tygodnie przyniosły uspokojenie sytuacji epidemicznej w Polsce, konieczne jest przygotowanie się na ewentualny powrót koronawirusa jesienią – apelują lekarze. Wśród niezbędnych działań przed możliwą kolejną falą COVID-19 wymieniają m.in. uzupełnienie szczepień, również wśród uchodźców z Ukrainy, odbudowanie systemu testowania i wdrożenie na polski rynek doustnej terapii przeciw COVID-19, szczególnie w przypadku chorób z grup wysokiego ryzyka.
  5. Jak poprawić dostęp do leczenia biologicznego w Polsce?
    Dostęp do terapii biologicznych w Polsce jest kilkunastokrotnie niższy niż w innych krajach UE. Analizy zawarte w raporcie „Nierówności w dostępie do leczenia biologicznego w chorobach autoimmunizacyjnych w Europie” wskazują, że nie da się uzyskać znaczącego wzrostu liczby leczonych w ramach realizowanych obecnie w szpitalach programach lekowych. Rozwiązaniem jest udostępnienie tych leków również w aptekach, zwłaszcza że Polska jest w zdecydowanej mniejszości krajów, gdzie terapie te są dostępne wyłącznie w lecznictwie szpitalnym.
  6. Ochrona prawna dla farmaceutów. Senat za przyjęciem ustawy
    9 czerwca senatorowie przyjęli bez poprawek nowelizację Ustawy prawo farmaceutyczne oraz ustawy o zawodzie farmaceuty, która przyznaje farmaceutom i technikom farmaceutycznym ochronę prawną należną funkcjonariuszowi publicznemu. Groźby kierowane pod adresem farmaceuty będą ścigane z urzędu i zagrożone karą.
  7. W Polsce 10 tys. pacjentów korzysta z respiratorów w domach. Wkrótce mogą stracić taką możliwość i wrócić do szpitali
    Z początkiem maja br. zaczęła obowiązywać nowa, niższa wycena wentylacji mechanicznej w warunkach pozaszpitalnych. Korzysta z niej ok. 10 tys. pacjentów, którzy dzięki respiratorowi w domu mogą uniknąć częstych i długich pobytów w szpitalach. Przez obniżoną wycenę dla świadczeniodawców stało się to jednak nieopłacalną usługą, co rodzi ryzyko, że pacjenci zostaną bez opieki. Większości z nich nie stać, aby pozwolić sobie na zakup sprzętu wartego ok. 40 tys. zł. W razie zaostrzenia choroby będą więc skazani na dzwonienie po karetkę i powrót do szpitala. Pacjenci i świadczeniodawcy apelują o powrót do rozmów na temat wyceny.
  8. Powstanie system szybkich rekompensat dla pacjentów poszkodowanych w wyniku błędów medycznych. „Brakuje w tym rozwiązaniu systemu no blame”
    Usprawnienie dochodzenia rekompensat z tytułu różnego rodzaju błędów medycznych jest jednym z celów procedowanej w Ministerstwie Zdrowia ustawy o jakości w ochronie zdrowia. Z pierwszych, przedstawionych w ubiegłym roku propozycji resortu wynikało, że obecne wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych ma zastąpić system obsługiwany przez Rzecznika Praw Pacjenta i specjalny fundusz kompensacyjny. – Bardzo ważne byłoby także, żeby w ustawie znalazły się zapisy wprowadzające system no blame, czyli niewinienia osób, które uczestniczyły w zdarzeniach niepożądanych, po to, żebyśmy mogli je analizować, podejmować działania zapobiegawcze i uczyć się na nich – mówi Michał Bedlicki, zastępca dyrektora​ Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
  9. CBA: Ustawione przetargi na sprzęt medyczny. Zatrzymana kolejna osoba
    Na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu funkcjonariusze warszawskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejną osobę w związku z prowadzonym śledztwem dotyczącym zakłócania postępowań przetargowych na sprzęt medyczny dla placówek służby zdrowia na terenie kraju. Tym razem jest to pracownik placówki służby zdrowia. Zatrzymana usłyszała już w prokuraturze zarzut zakłócania przetargu publicznego na dostawę ambulansów wraz z wyposażeniem.
  10. Otyłość się leczy a nie odchudza! Wystartowała 3. edycja kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”
    7 czerwca ruszyła 3. edycja ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej pt. „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”. Jej celem jest budowanie społecznej świadomości, że otyłość to choroba, którą można i należy leczyć. Brak rozumienia otyłości jako choroby przekłada się na przekonanie, że jest ona świadomym wyborem chorego i efektem jego słabej woli czy niewłaściwego stylu życia, co jest krzywdzące dla tej grupy chorych.