Jak co piątek, podsumowujemy wydarzenia ostatniego tygodnia. Poniżej 10 najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

  1. NRL ws. wyrobów stosowanych w medycynie estetycznej - Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przyjęło stanowisko w sprawie projektu ustawy o wyrobach medycznych. Lekarze wnoszą o wprowadzenie przepisów, z których będzie jednoznacznie wynikać, że inwazyjne wyroby medyczne stosowane w tzw. medycynie estetycznej, których instrukcja stosowania wprowadza ograniczenie stosowania przez lekarza lub osobę z odpowiednim wykształceniem medycznym mogą być stosowane wyłącznie przez osoby posiadające prawo wykonywania zawodu lekarza lub prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty.
  2. Tomasz Grodzki marszałkiem Senatu - Senator Koalicji Obywatelskiej Tomasz Grodzki został wybrany marszałkiem Senatu nowej kadencji. Poparło go 51 senatorów, a 48 zagłosowało za kandydaturą Stanisława Karczewskiego z PiS. Jeden senator wstrzymał się od głosu.
  3. Ekipa karetki "N" z Zielonej Góry pierwsza w kraju zastosowała metodę hipotermii - W miniony weekend po raz pierwszy zastosowano w karetce neonatologicznej hipotermię, czyli obniżono temperaturę ciała przewożonego noworodka do niecałych 34 st. C. Wszystko po to, aby zminimalizować skutki niedotlenienia okołoporodowego. Dokonała tego ekipa Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Było to możliwe dzięki zastosowaniu sprzętu, który trafił do lecznicy zaledwie przed miesiącem.
  4. Dr hab. n. med. Barbara Joanna Bałan o elektronicznej dokumentacji medycznej - Jaka jest różnica pomiędzy elektroniczną dokumentacją a tradycyjną? Dlaczego warto korzystać z e-recept? Między innymi na te pytania odpowiada dr hab. n. med. Barbara Joanna Bałan – internista, immunolog, lekarz medycyny podróży, Warszawski Uniwersytet Medyczny.
  5. Szpitale nie chronią należycie danych osobowych i medycznych pacjentów - Zmiana w podejściu do ochrony danych osobowych i prywatności pacjentów w szpitalach jest nie tylko konieczna, ale i pilna. Jak wykazała bowiem kontrola NIK rutyna i utarte schematy działania gubią personel szpitali, zobowiązany do dbałości o bezpieczeństwo danych osobowych i medycznych pacjentów.
  6. Stop agresji wobec personelu medycznego. OZZPiP składa wniosek do Ministra Zdrowia - Zauważając nasilające się akty agresji wobec personelu pielęgniarskiego Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych skierował pismo do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego.
  7. Problem infekcji bakteriami antybiotykoopornymi coraz poważniejszy - 18 listopada obchodzimy Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. To ważna data, bo antybiotykooporność to jedno z największych współczesnych zagrożeń dla zdrowia i życia ludzi. Naukowcy szukają sposobów, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się opornych na antybiotyki szczepów bakterii.
  8. Bezpłatne szkolenie „E-zdrowie – wyzwania dla lekarzy” [RELACJA WIDEO] - Jak wystawić e-receptę? Dlaczego warto korzystać z Elektronicznej Dokumentacji Medycznej? Czym jest Internetowe Konto Pacjenta? O tym dyskutowali eksperci podczas bezpłatnego szkolenia „E-zdrowie – wyzwania dla lekarzy”.
  9. Eksperci: zapalenia płuc u dzieci i seniorów najczęściej jesienią i zimą - Zapalenie płuc nie przestało być groźnym zakażeniem – ostrzegali specjaliści z okazji przypadającego 12 listopada Światowego Dnia Zapalenia Płuca. Najczęściej występuje ono jesienią i zimą, wywołują je wirusy i bakterie, a najczęściej chorują dzieci oraz osoby starsze.
  10. Platforma komórkowa do przesiewowych badań leków - Opracowanie nowego leku to czasochłonny proces, który zabiera zwykle 15-22 lat. Europejscy naukowcy mają nadzieję przyspieszyć procedurę przesiewowych badań leków i obniżyć jej całkowity koszt przy pomocy zminiaturyzowanej platformy.