Jak co tydzień, podsumowujemy minione siedem dni w ochronie zdrowia. Zobacz 10 najciekawszych artykułów, opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

 1. Kalendarz szczepień przeciw Covid-19
  Seniorzy po 80. roku życia mogą od piątku zarejestrować się na szczepienia, a tydzień później taką możliwość będą miały również osoby, które ukończyły 70 lat. Szczepienia dla tej grupy rozpoczną się 25 stycznia w 5994 punktach w całej Polsce - poinformował w środę szef KPRM Michał Dworczyk.
 2. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o odwołaniu Głównego Inspektora Farmaceutycznego
  Paweł Piotrowski przestaje pełnić funkcję Głównego Inspektora Farmaceutycznego - poinformowano w piątkowym komunikacie Ministerstwa Zdrowia.
 3. Jurek Owsiak: 29. Finał WOŚP gotowy pod względem organizacyjnym i sanitarnym
  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gotowa do 29. finału, nietypowego ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia. Tegoroczna akcja charytatywna to już blisko 8 tys. puszek stacjonarnych, 12 tys. eSkarbonek, prawie 1,4 tys. sztabów oraz rzesza wolontariuszy.
 4. Rektor WUM: nie ustąpię ze stanowiska
  Odmawiam spełnienia oczekiwań ministra zdrowia, który jako swój cel przyjął odsunięcie mnie ze stanowiska - oświadczył we wtorek wieczorem rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong.
 5. Naukowcy sprawdzą skuteczność i bezpieczeństwo różnych opcji terapii COVID-19 stosowanych w Polsce
  Agencja Badań Medycznych na zlecenie Ministra Zdrowia dofinansowała projekt badaczy z Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych (PTEiLChZ), którzy sprawdzą skuteczność i bezpieczeństwo różnych opcji terapii COVID-19 stosowanych w Polsce od początku epidemii.
 6. EMA: opinia o szczepionce AstraZeneca może zostać wydana 29 stycznia
  Otrzymaliśmy wniosek o warunkowe dopuszczenie do użytku szczepionki przeciw Covid-19 AstraZeneca i Uniwersytetu Oksfordzkiego; będzie on rozpatrywany w przyspieszonym trybie - podała we wtorek Europejska Agencja Leków (EMA). Opinia o szczepionce być może zostanie wydana 29 stycznia.
 7. Szczepienie przeciwko COVID-19 [WIDEO]
  Od kilku dni w mediach społecznościowych Kancelarii Premiera dostępne są animacje na temat szczepień przeciw COVID-19. Akcji promocyjnej towarzyszą również materiały wideo promujący akcję #SzczepimySię z udziałem aktorów: Cezarego Pazury oraz Mateusza i Stanisława Banasiuków.
 8. Szczepionki Moderny i Pfizera – porównanie
  Mechanizm działania szczepionek Moderny i konsorcjum Pfizera i BioNTech jest taki sam. Produkty różnią się jednak m.in. warunkami, w jakich powinny być przechowywane i terminem podawania drugiej dawki.
 9. Opublikowano rozporządzenie przedłużające obostrzenia epidemiczne i wskazujące kolejność szczepień
  W czwartek późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów przedłużające aktualne obostrzenia epidemiczne do 31 stycznia br. Wskazano w nim także kolejność szczepień przeciw COVID-19.
 10. Kobiety ciężarne zakażone SARS-CoV-2 częściej rodzą dzieci przed czasem
  Przedwczesne porody są częstsze u kobiet ciężarnych zakażonych SARS-CoV-2 w porównaniu z odsetkami w ogólnej populacji ciężarnych – wynika z analizy danych z dwóch dużych rejestrów. Pracę na ten temat, jeszcze przed zrecenzowaniem, zamieszcza portal MedRxiv.