Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych wiadomości minionego tygodnia, które ukazały się w serwisach LekSeek Polska.

  1. Polacy opracowali eksperymentalną terapię celowaną autyzmu
    Eksperymentalną terapię celowaną autyzmu, będącą przełomem w rozumieniu możliwości leczenia objawów tego złożonego zaburzenia, opracowali naukowcy z Instytutu Nenckiego PAN. Jak dowodzą, terapia dostosowana do konkretnych objawów autyzmu jest możliwa i efektywna.
  2. W NIPiP trwają prace nad wyceną porady pielęgniarki i położnej POZ
    Obecnie w NIPiP trwają prace nad wyceną porady pielęgniarki i położnej POZ: urologicznej, tzw. porady „stomijnej” oraz porady w zakresie leczenia ran. Przy pracach nad wyceną biorą udział eksperci-praktycy i to z ich opiniami w następnych krokach skierujemy się do AOTMIT.
  3. Dramatyczna sytuacja w opiece długoterminowej - apel do najważniejszych osób w Polsce
    Opieka długoterminowa jest na skraju przepaści, a zapowiadany od 1 lipca kolejny wzrost minimalnych stawek wynagrodzeń w ochronie zdrowia doprowadzi do jej upadku - twierdzą przedstawiciele organizacji branżowych apelując o naprawę sytuację w sektorze opieki nad osobami przewlekle chorymi, niepełnosprawnymi i niesamodzielnymi.
  4. Policyjny śmigłowiec zdążył na czas
    Tym razem chodziło o życie 60-letniej pacjentki Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która czekała na przeszczepienie wątroby. Cenny organ policyjni lotnicy przetransportowali z Zachodniopomorskiego w niecałe 2 godziny. To nie pierwszy raz, kiedy policyjnym śmigłowcem pomagano dostarczyć wątrobę dla pacjenta oczekującego na transplantację. Podobna sytuacja miała miejsce w marcu tego roku. Wtedy ten niezwykle ważny organ trafił po raz pierwszy dzięki lotnikom z Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP do pacjentki gdańskiego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.
  5. W Polsce 83 proc. farmaceutów to kobiety. Ich rola w opiece zdrowotnej znacznie wzrosła w trakcie pandemii COVID-19
    Farmacja to w Polsce zawód mocno sfeminizowany – aż 83 proc. osób z tytułem magistra farmacji to kobiety. W trakcie pandemii COVID-19 ich rola w systemie opieki zdrowotnej znacząco wzrosła, a uprawnienia farmaceutów zostały rozszerzone. To nie pozostało bez wpływu na ich stopień obciążenia pracą – z nowego raportu „Farmaceutki podczas pandemii”, przygotowanego na zlecenie NutroPharmy, wynika, że 3/4 z nich odczuło znaczny wzrost zmęczenia i poziomu stresu. Jednocześnie nowe uprawnienia nadane tej grupie zawodowej okazują się być dla niej największym motywatorem do rozwoju zawodowego i dalszej pracy.
  6. RPP: za co szpital nie może pobierać dodatkowych opłat
    Czy szpital, który ma umowę z NFZ, może pobierać od pacjentów dodatkowe opłaty za używanie wyposażenia należącego do szpitala, np. za korzystanie z czajnika elektrycznego lub szafki szpitalnej? Czy pobieranie od pacjentów przez szpital opłat za korzystanie z energii elektrycznej, np. w celu naładowania telefonu lub podłączenia innych urządzeń, jest prawnie dopuszczalne? Rzecznik Praw Pacjenta wyjaśnia, za co pacjenci nie powinni płacić, przebywając w szpitalu.
  7. Nowe wyniki badania potwierdzają wysoką skuteczność terapii genowej w rdzeniowym zaniku mięśni
    Dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA), u których przed wystąpieniem objawów zastosowano jednorazową terapię genową, utrzymują lub osiągają takie umiejętności, jak połykanie, swobodne oddychanie czy mówienie – potwierdza najnowsza analiza badań.
  8. Kosmetolog biegłym sądowym z zakresu zabiegów iniekcyjnych - interwencja Lubelskiej Izby Lekarskiej
    W związku z sygnałami otrzymanymi od członków samorządu lekarskiego, zaniepokojonych powołaniem kosmetologa na funkcję biegłego sądowego w zakresie m.in. zabiegów autologicznych, nici i stymulatorów tkankowych, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Lublinie realizując ustawowe zadania samorządu lekarzy wystąpił w tej sprawie do Prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie z prośbą o rozważenie zakresu wydanej przez niego decyzji.
  9. Lekarze i pacjenci czekają na refundację najnowszych terapii na nowotwory głowy i szyi
    Co roku w Polsce ok. 6,5 tysiąca osób zapada na nowotwory głowy i szyi, co stanowi poniżej 5 proc. wszystkich nowotworów złośliwych. Według lekarzy-onkologów, mimo pewnego wzrostu liczby zachorowań, nie grozi nam jednak epidemia tych rodzajów raka. Problem stanowi to, ze chorzy ciągle nie mają dostępu do immunoterapii gwarantującej wysoką przeżywalność.
  10. Zielona Góra: Coraz bliżej otwarcia Centrum Zdrowia Matki i Dziecka
    Trwają intensywne przygotowania do uruchomienia Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. Coraz więcej pomieszczeń wyposażanych jest w nowoczesny sprzęt, który ma ratować zdrowie i życie małych Lubuszan - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.