Zapraszamy na nasz cykliczny przegląd najciekawszych informacji z minionego tygodnia.

  1. Eksperci o wirusie ospy małpiej
    Wirus ospy małpiej jest łagodniejszą wersją wirusa ospy prawdziwej, którą szczepieniami wyeliminowano w 1980 r. Nie ma on jednak nic wspólnego z ospą wietrzną – zapewniają eksperci.
  2. Czarnek: rozwój kierunków medycznych w Polsce to priorytet polityki państwa
    "Rozwój kierunków medycznych w Polsce przy bardzo dużym zapotrzebowaniu na kadry medyczne, to priorytet polityki państwa polskiego" – powiedział w czwartek w Szczecinie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
  3. Białystok: Unikatowy zabieg w Klinice Ortopedii i Traumatologii Dziecięce UDSK
    12 maja 2022 zespół chirurgów z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, złożony z ortopedów i neurochirurga, wykonał unikatowy na skalę nie tylko Polski, ale i Europy, zabieg rekonstrukcyjny masywnej, wrodzonej deformacji kręgosłupa u 13-letniego chłopca.
  4. WHO obawia się epidemii cholery m.in. w Mariupolu
    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przygotowuje się na potencjalną epidemię cholery na niektórych ukraińskich terytoriach, zwłaszcza w Mariupolu, gdzie wiele instalacji komunalnych zostało uszkodzonych w wyniku rosyjskich ataków - poinformowała we wtorek szefowa WHO na Ukrainie Dorit Nitzan.
  5. W sprawie kwalifikacji pielęgniarek i położnych stanowisko NRPiP jest niezmienne. To paląca kwestia
    Na ostatnim spotkaniu Komisji Nauki i Rozwoju oraz Komisji Prawa i Legislacji omawiano kwestie kwalifikacji pielęgniarek i położnych, szczególnie w kontekście nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
  6. FDA dopuściła użycie dawki przypominającej szczepionki przeciwko Covid-19 u dzieci w wieku 5-11 lat
    Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zezwoliła we wtorek na podawanie jednej dawki przypominającej szczepionki przeciwko Covid-19 firm Pfizer i BioNTech u dzieci w wieku 5-11 lat. Decyzja musi jeszcze zostać zaakceptowana przez Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).
  7. Zakończono badania w ramach pilotażowego programu profilaktyki krótkowzroczności „Dobrze widzieć”
    Uczniowie z klas I-III Zespołu Placówek Oświatowych w Trawnikach (województwo lubelskie) to ostatnia grupa dzieci, których wzrok został przebadany w ramach przedsięwzięcia „Dobrze widzieć”. Pilotażowy program profilaktyki krótkowzroczności dzieci z edukacji wczesnoszkolnej został zainicjowany przez Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka i Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. W poniedziałek, 23 maja na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie odbędzie się konferencja podsumowująca wspólne przedsięwzięcie resortów zdrowia, edukacji i nauki oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
  8. Jak rozpoznać depresję u nastolatka
    Depresja – także u nastolatków – to przewlekła, często nawracająca choroba, która może prowadzić do śmierci. Można ją przyrównać do choroby onkologicznej i nie jest to porównanie przesadzone. W Polsce z powodu samobójstw umiera więcej nastolatków niż z powodu nowotworów. Sprawdź jak rozpoznać depresję u nastolatka.
  9. RPP: Nie można ograniczać odwiedzin u pacjentów przebywających w szpitalu
    „Z uwagi na zmniejszenie zagrożenia epidemicznego oraz zniesienie stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, utrzymywanie przez szpitale restrykcyjnych ograniczeń w korzystaniu z praw pacjenta może stanowić praktykę naruszającą zbiorowe prawa pacjentów – informuje Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.
  10. Skóra z butelki leczy rany oparzeniowe
    Najpierw pobranie na sali operacyjnej od oparzonego pacjenta fragmentu skóry, która nie uległa oparzeniu, potem kilkutygodniowa hodowla jej komórek w specjalnej butelce, by wreszcie umieścić je w częściowo zagojonej ranie oparzeniowej.