Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych wiadomości minionego tygodnia, które ukazały się w serwisach LekSeek Polska.

  1. 2020 Rokiem Pielęgniarki i Położnej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła rok 2020 „Rokiem Pielęgniarki i Położnej”, na cześć 200. rocznicy urodzin Florence Nightingale - pionierki światowego pielęgniarstwa.
  2. Nowy raport NFZ: szpiczak plazmocytowy. NFZ zaprezentował raport dotyczący szpiczaka plazmocytowego. Jest to ostatni z opublikowanych w 2019 roku raportów Narodowego Funduszu Zdrowia, poświęconych wybranym problemom zdrowotnym Polaków.
  3. Komunikat ws. realizacji e-recept w sytuacji niezgodności danych zawartych w jej warstwie graficznej i technicznej. Resort zdrowia poinformował, że niezgodność danych zawartych w warstwie graficznej e-recepty z danymi zawartymi w jej warstwie technicznej – przy jednoczesnym prawidłowym oznaczeniu na e-recepcie innych wymaganych przepisami elementów – nie uniemożliwia realizacji takiej e-recepty.
  4. RPO pyta o sprawę doktora Haidara ze szpitala w Białej Podlaskiej. Co doprowadziło do tego, że szpital traci cenionego specjalistę? – pyta RPO w oficjalnym piśmie dyrektora szpitala Adama Chodzińskiego.
  5. Jak obalić mit o e-recepcie – odpowiedzi CSIOZ na najczęściej zadawane pytania. Za kilka dni wchodzi w życie ustawowy obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Na stronie internetowej Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia opublikowano odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące e-recepty.
  6. Grzyby mogą oczyszczać środowisko z leków przeciwnowotworowych. Grzyby, które potrafią rozkładać związki o skomplikowanej budowie chemicznej, mogą być przydatne w oczyszczaniu środowiska, szczególnie wód, z leków używanych w chemioterapii - uważa doktorantka Marcelina Jureczko z Politechniki Śląskiej. Tym problemem zajęła się w swojej pracy doktorskiej.
  7. Inteligentny system podawania leków na choroby błony śluzowej opracowano na UMB. Opracowaniem nośnika do dostarczania leku w stanach przednowotworowych błony śluzowej jamy ustnej zajmują się młode badaczki z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Dzięki niemu leczenie ma być łatwiejsze i skuteczniejsze.
  8. Określono maksymalną ilość witaminy B6, żelaza, magnezu oraz miedzi w suplementach diety. Na zebraniu Zespołu ds. Suplementów Diety, które odbyło się w dniu 13 grudnia 2019 określono maksymalne poziomy witaminy B6, żelaza, magnezu oraz miedzi w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety.
  9. NRPiP chce poznać skalę zjawiska agresji wobec pielęgniarek i położnych. Wzrost agresji wobec personelu medycznego w Polsce i na świecie jest zjawiskiem dynamicznym. Naczelna Rada Pielęgniarek i przygotowała ankietę, aby sprawdzić jaka jest skala zjawiska agresji wobec pielęgniarek i położnych, w jakich obszarach opieki zdrowotnej, jakie są rodzaje zachowań agresywnych i w jaki sposób pielęgniarki i położne reagują na takie zachowania.
  10. Nieprawidłowa dieta i stosowanie antybiotyków zaburzają mikrobiom jelitowy. W organizmie człowieka żyje 100 bilionów mikrobów. Blisko 95 proc. mikrobiomu to bakterie jelitowe znajdujące się w przewodzie pokarmowym. Nie tylko wpływają na reakcję naszego organizmu na niektóre pokarmy, lecz także na nasze ogólne zdrowie i dobre samopoczucie, naukowcy odkryli m.in. korelację między mikrobiomem a chorobą Parkinsona. Nadmierne spożywanie cukru, niewłaściwa dieta i nadużywanie antybiotyków zubażają jednak mikrobiom, przy okazji robiąc miejsce dla chorobotwórczych gatunków mikrobów.