Jak co tydzień, podsumowujemy minione siedem dni w ochronie zdrowia. Zobacz 10 najciekawszych artykułów, opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

  1. Niedzielski: w połowie maja zniesiemy stan epidemii w Polsce
    W połowie maja zniesiony zostanie stan epidemii w Polsce, pozostanie stan zagrożenia epidemicznego – powiedział PAP minister zdrowia Adam Niedzielski. Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 r.
  2. Opublikowano rozporządzenie - w maju maseczki w aptekach i przychodniach nadal obowiązkowe
    Do 31 maja 2022 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza oraz w aptekach – przesądzono w rozporządzeniu opublikowanym w czwartek w Dzienniku Ustaw.
  3. NRPiP: wycena świadczeń pielęgniarek i położnych nie nadąża za inflacją
    Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych domaga się podniesienia stawki kapitacyjnej i interweniuje u Ministra Zdrowia w tej sprawie.
  4. Jak wykorzystać unijne środki na wsparcie innowacji w przemyśle farmaceutycznym?
    Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 to około 7,9 mld euro, które mogą wesprzeć innowacyjność przemysłu w Polsce, również w obszarze farmacji. „Ważne, aby pieniądze zasiliły projekty, których efekty zostaną w Polsce i z których szybko będą mogli korzystać polscy pacjenci” – wskazywali uczestnicy debaty poświęconej przemysłowi farmaceutycznemu podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
  5. Prof. Witt: Polacy nadal chorują na COVID-19; oficjalne dane są niewiarygodne
    Bez względu na to, co mówią całkowicie niewiarygodne oficjalne dane, Polacy nadal chorują na COVID-19 – powiedział PAP dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu prof. Michał Witt. Obecnie trudno stwierdzić, na jakiej podstawie można mówić o wygaśnięciu epidemii – dodał.
  6. W internecie kwitnie kontrowersyjna forma sprzedaży leków
    W sieci pojawiają się e-sklepy oferujące sprzedaż bez recepty leków, które w legalnym obrocie są dostępne jedynie na receptę, co jest czynem nielegalnym i karalnym – alarmuje serwis Prawo.pl. Jak podaje portal liczne też są strony internetowe, które proponują błyskawiczne wystawienie recepty na każdy dowolny lek, co choć nie jest ścigane z mocy prawa, budzi kontrowersje.
  7. Polacy wydali 1 mld zł na ubezpieczenia zdrowotne w 2021 r.
    Na koniec 2021 r. ponad 3,8 mln Polaków miało wykupione ubezpieczenie zdrowotne. To oznacza wzrost r/r o 17 proc. Na prywatne polisy wydaliśmy ponad 1 mld zł, czyli blisko 15 proc. więcej niż rok wcześniej. Wyniki te odzwierciedlają obawy Polaków związane z ograniczoną dostępnością do opieki medycznej.
  8. Minister zdrowia powołał członków Rady Organizacji Pacjentów
    Piętnaście osób liczy Rada Organizacji Pacjentów, którą powołał minister zdrowia Adam Niedzielski. Rada będzie konsultować projekty legislacyjne i angażować się w kwestie najistotniejsze z punktu widzenia pacjenta.
  9. Najdłuższa opisana infekcja COVID-19: 505 dni
    O najdłuższej znanej infekcji COVID-19 oraz o utajonym przebiegu długotrwałej infekcji poinformowano podczas Europejskiego Kongresu Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych (ECCMID 2022) w Lizbonie (Portugalia).
  10. Nowa strona internetowa Centrum e-Zdrowia
    Strona internetowa Centrum e-Zdrowia przeszła gruntowną przebudowę. Portal zyskał nową szatę graficzną, architekturę informacji oraz charakter – z technicznego stał się informacyjnym.