Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych wiadomości minionego tygodnia, które ukazały się w serwisach LekSeek Polska.

  1. Dermatolodzy i wenerolodzy przeciwni ustawie wprowadzającej zakaz profesjonalnej edukacji seksualnej - Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Zarząd Sekcji Wenerologicznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego są zdecydowanie przeciwne uchwaleniu Ustawy wprowadzającej zakaz profesjonalnej edukacji seksualnej skierowanej do osób młodych. Poniżej publikujemy pełen tekst stanowiska Zarządu Głównego i Sekcji Wenerologicznej PTD w sprawie projektu ustawy wprowadzającej zakaz edukacji seksualnej osób, które nie ukończyły 18 lat.
  2. Czy jesteś gotowy na e-recepty? - Już w styczniu 2020 r. wystawianie e-recept stanie się Twoim ustawowym obowiązkiem. To ostatnia chwila na przygotowanie się do zmian! Pomoże Ci w tym Gabinet drWidget – bezpłatny program do prowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej oraz kompleksowego zarządzania placówką medyczną. Z jego pomocą szybko i łatwo wystawisz e-receptę. Sprawdź, jak to zrobić.
  3. Prawie 70 proc. Polaków niezadowolonych z opieki zdrowotnej - 50 tys. zgłoszeń wpływa rocznie do Rzecznika Praw Pacjenta. Dotyczą one przede wszystkim leczenia szpitalnego oraz ambulatoryjnego. Pacjenci skarżą się na zbyt długi czas oczekiwania, niską jakość świadczeń, odmowy ich udzielenia oraz brak ciągłości leczenia. Zdaniem Rzecznika Praw Pacjenta najgorzej oceniane są szpitalne oddziały ratunkowe, najlepiej zaś jednostki podstawowej opieki zdrowotnej. Przyczyną trudnej sytuacji opieki medycznej w Polsce – według RPP – jest przede wszystkim niewystarczające finansowanie, braki kadrowe oraz problemy z organizacją funkcjonowania podmiotów leczniczych.
  4. Dlaczego sztuczne słodziki mogą zwiększyć apetyt - Badania na zwierzętach i ludziach sugerują, że spożywanie sztucznych słodzików może powodować uczucie głodu i zwiększać apetyt. Kompleksowe nowe badanie prowadzone wspólnie przez University of Sydney po raz pierwszy ujawniło, dlaczego taka reakcja występuje.
  5. Paragony groźne dla zdrowia - Obecny w paragonach fiskalnych bisfenol A (BPA) może stwarzać zagrożenie dla zdrowia pracowników sieci handlowych – ostrzegała w poniedziałek dr Aleksandra Rutkowska z GUM. Krajowa Sekcja Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” zapowiedziała, że wystąpi o ich wycofanie z użycia.
  6. Student medycyny opracował „kartę komunikacji z osobą głuchą” - Kartę dla ratowników medycznych i Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, za pomocą której szybciej można zebrać informacje i dowiedzieć się, z jakimi dolegliwościami zgłasza się pacjent głuchoniemy, opracował student Uniwersytetu Zielonogórskiego – poinformował w piątek Robert Kowalik ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.
  7. Stanowisko Prezydium NRPiP ws. kłamstw o eutanazji pacjentów - Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych opublikowało stanowisko w sprawie wyrażenia sprzeciwu w związku z zamieszczeniem na Facebooku Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP, artykułu sugerującego stosowanie na Oddziałach Intensywnej Terapii nieuzasadnionych medycznie procedur i leków.
  8. Raport GUS – krajowi producenci leków liderem innowacji - Liderem w zakresie działalności innowacyjnej przedsiębiorstw w Polsce jest przemysł farmaceutyczny – wynika z najnowszych danych GUS. Co druga firma z tego sektora (52%) prowadziła badania lub dostarczyła na rynek innowacyjne produkty. To prawie dwa razy większy odsetek niż wynosi średnia dla całej produkcji przemysłowej w Polsce (26%).
  9. Rzecznik Praw Obywatelskich o nielegalnym wywozie leków za granicę - W celu skutecznej walki z nielegalnym wywozem leków, Rzecznik Praw Obywatelskich rekomenduje m.in. kompleksowy monitoring obrotu deficytowymi produktami leczniczymi; wysokie ceny urzędowe leków na eksport i lepszą współpracę odpowiedzialnych służb.
  10. Stanowisko PNRL dot. rozwoju telemedycyny w Polsce - 25 października Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przyjęło Stanowisko w sprawie niektórych aspektów rozwoju telemedycyny w Polsce.