Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych wiadomości minionego tygodnia, które ukazały się w serwisach LekSeek Polska.

  1. MZ ws. skażenia leków z metforminą - W związku z informacjami dotyczącymi zanieczyszczenia metforminy, substancji czynnej używanej do produkcji leków przeciwko cukrzycy, w Ministerstwie Zdrowia odbyło się specjalne spotkanie w tej sprawie. Resort informuje, że pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających metforminę.
  2. Konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii o leczeniu metforminą - Wchwili obecnej nie istnieją żadne racjonalne przesłanki do zmiany sposobu leczenia chorych na cukrzycę - przekazał prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii.
  3. ABM: 77 wniosków w pierwszym konkursie na wsparcie niekomercyjnych badań - W pierwszym ogłoszonym przez Agencję Badań Medycznych konkursie na wsparcie niekomercyjnych badań klinicznych wpłynęło 77 wniosków – podano w środę na konferencji zorganizowanej przez ABM. Pula do podziału to 100 mln zł.
  4. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej - Rada Ministrów przyjęła we wtorek (3 grudnia) projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, przedłożony przez ministra zdrowia.
  5. Porozumienie na rzecz poszerzenia dostępności terapii biologicznych w Polsce - Dostępność leków biologicznych, które dla wielu chorych są jedyną szansą na powrót do zdrowia jest w Polsce najgorsza w UE. I choć ich ceny w wyniku konkurencji na rynku spadły, nie wzrasta liczba leczonych pacjentów. Dlatego 2 grudnia br. największe organizacje zrzeszające producentów leków podpisały porozumienie na rzecz poszerzenia dostępności terapii biologicznych w Polsce.
  6. Komunikat CSIOZ w sprawie dopuszczalnych postaci e-recepty - Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia przypomina, że od 8 stycznia 2020 roku lekarz ma obowiązek wystawić receptę elektroniczną.
  7. OZZPiP: tylko 30% pracodawców prawidłowo realizuje wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych - Podczas posiedzenia Zarządu Krajowego z Regionem Śląskim OZZPiP jednym z największych Regionów w Polsce podsumowano realizację Porozumienia z dnia 9 lipca 2018 r. zawartego pomiędzy OZZPiP i NIPIP, a Ministrem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia.
  8. Warszawa: Ruszyła budowa Centrum Symulacji Medycznych WUM - 2 grudnia 2019 r. odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Symulacji Medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Inwestycja powstaje w kampusie Banacha przy ul. Pawińskiego, a jej planowane otwarcie to połowa 2022 roku.
  9. Polscy specjaliści opracowali nowatorskie badania przesiewowe jaskry - Polscy okuliści opracowali nowatorską metodą badań przesiewowych w kierunku jaskry z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Oficjalne badania pierwszych pacjentów rozpoczęły się 2 grudnia - powiedział w środę podczas konferencji prasowej w Warszawie inicjator i współtwórca tej metody prof. Jerzy Szaflik.
  10. Akt oskarżenia w sprawie zawierania niekorzystnych umów na usługi telemedyczne - Prokuratura Okręgowa w Płocku skierowała 28 listopada 2019 roku do Sądu Okręgowego w Warszawie, liczący 4 tys. 531 stron, akt oskarżenia przeciwko czterem mężczyznom, którzy od lutego 2014 roku do grudnia 2015 roku, działając na terenie całego kraju, w tym w Warszawie, Płocku, Łodzi, Olsztynie i innych miejscowościach, zawierali niekorzystne umowy na świadczenie usług telemedycznych.