Jak co tydzień, podsumowujemy minione siedem dni w ochronie zdrowia. Zobacz 10 najciekawszych artykułów, opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

  1. Problemy z organizowaniem opieki stomatologicznej dla uczniów - Samorządowcy sygnalizują, że trudno jest znaleźć gabinety stomatologiczne, które chciałyby się zająć opieką nad uczniami.
  2. Szyja smartfonowa – nowe zjawisko w dziecięcej Poradni Leczenia Bólu - Szyja smartfonowa – to nowy zespół bólowy obserwowany przez specjalistów Poradni Leczenia Bólu w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach – jednym z największych w Polsce szpitali pediatrycznych.
  3. WOŚP kupiła 110 ultranowoczesnych urządzeń dla szpitali - Zakończył się 53. Konkurs Ofert Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na zakup sprzętu medycznego. W jego efekcie WOŚP kupiła w darze dla specjalistycznych szpitali dziecięcych w całej Polsce aż 110 ultranowoczesnych urządzeń medycznych. W sumie Orkiestra wydała w efekcie Konkursu Ofert ponad 44 mln złotych (a dokładnie - 44 031 028,96 PLN). Zakup sfinansowany zostanie ze środków zebranych w rekordowym, 27. Finale Orkiestry.
  4. PZ: Porada na telefon nikogo nie wyleczy - 5 listopada weszły w życie przepisy rozporządzenia, według którego pacjenci mogą skonsultować się z lekarzem rodzinnym przez telefon. Nie muszą więc wychodzić z domu, żeby uzyskać poradę, co w wielu mediach jest przedstawiane wręcz jako rewolucja i świetny sposób na skracanie kolejek. Ma być lepiej i wygodniej. Czy rzeczywiście tak będzie? - pytają lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego
  5. Płock: Akt oskarżenia w śledztwie prowadzonym po tragicznej śmierci 19 – latka - Prokuratura Okręgowa w Łodzi skierowała do Sądu Rejonowego w Płocku akt oskarżenia przeciwko dwóm policjantom tamtejszej KMP, lekarce płockiego szpitala oraz ratownikowi kierującemu zespołem karetki pogotowia, zarzucając im narażenie 19 – letniego mieszkańca Łodzi na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. W stosunku do funkcjonariuszy policji sformułowane zostały również zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych, wobec jednego z nich także poświadczenia nieprawdy w protokole doprowadzenia pokrzywdzonego celem wytrzeźwienia do PdOZ.
  6. CSIOZ: Średnia dzienna liczba e-recept wyniosła ponad 500 tys. - Niewiele ponad dwa miesiące zostały do wejścia w życie obowiązku wystawiania recept w postaci elektronicznej. W październiku do e-recepty dołączyły kolejne 1296 podmioty lecznicze - poinformowało Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
  7. Brak ważnego specyfiku przy operacji nowotworowej - ubocznym efektem walki z mafią lekową - W polskich szpitalach brakuje znacznika, który podczas operacji onkologicznych pozwala wykryć przerzuty do węzłów chłonnych. Zamknięto bowiem największą hurtownię, która zaopatrywała szpitale w produkowane za granicą takie znaczniki - to efekt noweli Prawa farmaceutycznego z 2018 r., która zabroniła łączenia działalności leczniczej z prowadzeniem hurtowni farmaceutycznej. Zakaz miał służyć walce z tzw. mafią lekową wywożącą leki za granicę, uderzył zaś w pacjentów - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich.
  8. Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia dotyczący rekrutacji na studia drugiego stopnia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo - Nie jest możliwe, aby osoby, które ukończyły studia pierwszego stopnia na kierunku położnictwo kształciły się na studiach drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo i po ukończeniu studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo wystąpiły do okręgowej izby pielęgniarek i położnych o wydanie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki. Ukończenie studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo przez osoby, które ukończyły studia pierwszego stopnia na kierunku na kierunku położnictwo nie uprawnia tych osób do otrzymania prawa wykonywania zawodu pielęgniarki, ponieważ nie ukończyły one pełnego cyklu kształcenia w zawodzie pielęgniarki, określonego w ustawie z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej - informuje MZ.
  9. Korytarz życia z podpisem Prezydenta - Prezydent RP Andrzej Duda podpisał przygotowaną przez Ministerstwo Infrastruktury nowelizację ustawy - Prawo o ruchu drogowym, wprowadzającą przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po upływie 21 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw.
  10. Co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfona. Z powodu syndromu FOMO może cierpieć nawet 14% młodzieży - Niepokój, zdenerwowanie, problemy z koncentracją i uczucie przeciążenia nadmiarem informacji, przy jednoczesnym braku wystarczającego wsparcia ze strony rodziców – taki obraz polskich nastolatków w sieci wyłania się z badania „Młodzi Cyfrowi” przeprowadzonego przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański, we współpracy z firmami LIBRUS i PCG Edukacja.