Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych wiadomości minionego tygodnia, które ukazały się w serwisach LekSeek Polska.

 1. Niedzielski: apogeum obecnej fali epidemii prognozowane jest na przełomie listopada i grudnia
  Apogeum obecnej fali epidemii prognozowane jest na przełomie listopada i grudnia, być może w połowie grudnia - podał w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Na koniec roku spodziewane jest 7-10 tys. nowych zakażeń dziennie – wskazał.
 2. Sejm przyjął nowelizację dotyczącą prowadzenia kierunków lekarskich i kredytów na studia medyczne
  Szersze możliwości aplikowania uczelni o prowadzenie kierunków lekarskich oraz zmiany w kredytach na studia medyczne przewiduje ustawa, którą przyjął w czwartek Sejm.
 3. Kraków: 20 zespołów programistów podejmie wyzwanie stworzenia kalkulatora ryzyka covidowego
  20 zespołów i 48 osób wciąż szukających swojej drużyny zgłosiło się do udziału w organizowanym po raz pierwszy w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie hackathonie. Ich głównym zadaniem będzie stworzenie kalkulatora ryzyka covidowego – narzędzia, które pomoże lekarzom przewidzieć przebieg choroby u konkretnego pacjenta.
 4. Izrael ogłosił, że pokonał Deltę i zablokował nowe warianty SARS-CoV-2
  Główny wirusolog Izraela uważa wariant Delta za pokonany i niezdolny do wygenerowania kolejnej fali zakażeń. Dr Rivka Abulafia-Lapid określiła jako „nieprawdopodobne” silne rozprzestrzenianie się kolejnej odmiany koronawirusa – poinformował w środę The Times of Israel.
 5. 2 miliony dawców szpiku w polskim rejestrze
  W kwietniu 2016 roku w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej zarejestrowano milionowego dawcę szpiku, a dziś, pięć lat później, świętujemy już 2 miliony zarejestrowanych w Polsce potencjalnych dawców szpiku.
 6. Badanie: szczepionki przeciw Covid-19 o 90 proc. zmniejszają ryzyko hospitalizacji u osób powyżej 50.
  Szczepionki przeciw Covid-19 aż o 90 proc. zmniejszają ryzyko hospitalizacji i śmierci u osób powyżej 50. roku życia – wynika z opublikowanego w poniedziałek badania grupy naukowej Epi-Phare. W badaniu wykorzystano dane 11 mln zaszczepionych i 11 mln niezaszczepionych Francuzów.
 7. Merck wystąpił o autoryzację tabletki przeciwko Covid-19
  Merck & Co. oraz partner firmy Ridgeback Biotherapeutics LP wystąpili o zezwolenie na awaryjne użycie molnupiraviru w USA, zwiększając szansę tabletki na zostanie pierwszym doustnym lekiem przeciwwirusowym na Covid-19 - podała w poniedziałek agencja Bloomberg.
 8. W 2021 r. wzrosła liczba przeszczepów serca i płuc
  Od początku tego roku w Polsce wykonano 164 przeszczepy serca i 58 przeszczepów płuc – to więcej niż w całym ubiegłym roku, kiedy przeszczepiono 145 serc i 51 płuc – poinformowano podczas obchodów Europejskiego Dnia Donacji Narządów w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
 9. CPME popiera protest medyków
  Stały Komitet Lekarzy Europejskich poparł akcję protestacyjną pracowników ochrony zdrowia - poinformowała Naczelna Izba Lekarska.
 10. Europosłowie o strategii farmaceutycznej UE: powinna gwarantować dostęp do bezpiecznych i tanich leków
  Europosłowie wzywają do podjęcia skutecznych działań na poziomie krajowym oraz unijnym, aby zagwarantować wszystkim europejskim pacjentom bezpieczny i terminowy dostęp do podstawowych i innowacyjnych leków.