Poznański program in vitro ruszył w sierpniu 2017 roku i bardzo szybko okazał się sukcesem. Dzięki niemu w Poznaniu urodziło się już 155 dzieci, w tym 20 par bliźniąt. 204 kobiety zaszły w ciąże, z czego aż 26 - w ciąże mnogie. Tylko w tym roku przeprowadzono już 151 pełnych procedur in vitro - poinformował Urząd Miasta.

Pary, które chcą skorzystać z programu, muszą spełnić podstawowe warunki: powinny mieszkać na terenie Poznania i pozostawać w związku (małżeńskim lub partnerskim) oraz mieć udokumentowane wcześniejsze bezskuteczne leczenie niepłodności. Wiek kobiety musi mieścić się w granicach 20-43 lata.

Jeśli para spełnia wymogi formalne i przejdzie kwalifikację medyczną, wybrana przez nią klinika lub szpital wystawia orzeczenie lekarskie o stanie zdrowia. Następnie wniosek o wsparcie finansowe dla pary trafia do Urzędu Miasta Poznania. Dofinansowanie jest przyznawane według kolejności zgłoszeń.

>>> ZOBACZ TEŻ: Ponad 3,5 mln zł na utworzenie ośrodka leczenia niepłodności we Wrocławiu

Pary, które zakwalifikują się do programu, mogą liczyć na 5 tys. zł wsparcia - maksymalnie trzykrotnie (do trzech zabiegów). Mogą też starać się o trzykrotne dofinansowanie w wysokości 2 tys. zł do procedury adopcji zarodka - pod warunkiem, że poprzednia dofinansowana procedura zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka nie była skuteczna i nie urodziło się w jej wyniku dziecko.

Program będzie kontynuowany do 2020 roku. Na jego realizację miasto przeznaczy 1,8 mln zł na każdy rok trwania programu.


Źródło: Urząd Miasta Poznania