Lekarze z Oddziału Chirurgii Gastroenterologicznej Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu wraz z lekarzami ze Szpitala MSW w Szczecinie przeprowadzili pierwszą w Polsce operację połączenia trzustki z przewodem pokarmowym przez ścianę dwunastnicy przy wykorzystaniu endosonografii i endoskopii.

Zabiegiem, który trwał niecałą godzinę, polska endoskopia dołączyła do światowej czołówki chirurgii gastroenterologicznej. Dla pacjentów oczekujących na zabiegi oznacza to mniej inwazyjne leczenie i bardzo krótki okres rekonwalescencji - podał szpital w informacji dla mediów.

Innowacyjność metody zastosowanej podczas zabiegu polega na połączeniu trzustki z przewodem pokarmowym przy wykorzystaniu technologii endosonografii i endoskopii. Duża, samorozprężalna metalowa proteza, która ma udrożnić przewody trzustkowe, została wprowadzona do organizmu pacjenta przez jamę ustną. Jest to pierwszy tego typu zabieg w Polsce.

W Europie tego typu zabiegi zaliczane są do pionierskich. Połączenie endoskopii i ultrasonografii daje możliwość przeprowadzenia zabiegów metodami, które jeszcze parę lat temu nie były możliwe.

- Chirurgia zabiegowa rozwija się w kierunku zabiegów małoinwazyjnych, wysokospecjalistycznych. Cieszę się, że szpital im. Raszei w Poznaniu ma możliwość aktywnie uczestniczyć w tym procesie - powidział dr Aleksander Sowier, kierownik Oddziału Chirurgii Gastroenterologicznej.