Miasto Szczecin oraz Miasto Szczecinek jako pierwsze wyraziły chęć skorzystania w 2019 roku z zachodniopomorskiego programu in vitro. Dzięki opracowanym dokumentom i złożonym wnioskom sięgnęły po finansowe wsparcie z budżetu województwa adresowanego dla programów polityki zdrowotnej w zakresie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Do obu samorządów trafi prawie 200 tys. zł.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Szczecinek po środki na program in vitro sięgnął już drugi raz. To pierwszy zachodniopomorski samorząd, który zdecydował się pomóc młodym parom w posiadaniu potomstwa metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Do Szczecinka dołączy w tym roku także Szczecin, który decyzję o wdrożeniu przedsięwzięcia podjął w końcu 2018 roku. Do obu miast trafi pomoc w wysokości blisko 200 tys. zł.

Szczecinek realizuje własny program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego opracowany na lata 2017-2019. W 2018 roku z jego pomocy skorzystało 7 par. W tym roku do programu zakwalifikowano 20 par. Wsparcie Urzędu Marszałkowskiego w wysokości 50 tys. zł szczecinecki samorząd miejski przeznaczy na procedury in vitro wykonywane zarówno u nowo zakwalifikowanych par, jak również u par uczestniczących w programie, które nie skorzystały dotąd z trzech przysługujących im prób.

Szczecin po środki Marszałka Województwa na in vitro ubiegał się po raz pierwszy. Możliwość taką daje program przyjęty na lata 2019-2021 przez miejskich radnych pod koniec ubiegłego roku. W 2019 roku pomocą objęto 29 par. Szczeciński magistrat na pokrycie kosztów wykonania procedur zapłodnienia pozaustrojowego otrzymał w sumie 145 tys. zł.

W 2019 roku Urząd Marszałkowski zaplanował ponad 300 tys. zł dla gmin i powiatów Pomorza Zachodniego, które zdecydują się na realizację podobnych programów.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego