Finiszuje budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Trwają prace wykończeniowe, procedury odbiorowe i instalacja wyposażenia, w tym sprzętu i aparatury medycznej najnowszej generacji. Przenosiny oddziałów i pozostałych jednostek lecznicy do nowych budynków w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Koszt wyniesie 560 mln zł, z czego około 200 mln zł przeznaczono na najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach tzw. medycznego pakietu stulecia, czyli samorządowego wojewódzkiego programu modernizacji najważniejszych w Kujawsko-Pomorskiem placówek służby zdrowia.

Jak poinformowała Beata Krzemińska - rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego, bryły wszystkich budynków nowego szpitalnego miasteczka już stoją. W nowym budynku głównym montowane są meble i sprzęt medyczny wymagające wbudowania, trwają też finalne prace przy płycie umieszczonego na dachu lądowiska helikopterów medycznych oraz montaż stalowej konstrukcji schodów w atrium i konstrukcji szybów wind. Ten obiekt, w kształcie litery H, stanie się sercem całego kompleksu. Znajdą się tu m. in. oddział ratunkowy i główny blok operacyjny.

Pawilony przeznaczone dla oddziałów zakaźnych i przychodni przyszpitalnych oraz oddziałów psychiatrycznych są na etapie zaawansowanych prac wykończeniowych. Ekipy wykonawcze montują ściany działowe, okładziny ścienne, sufity podwieszane i rolety zewnętrzne, kładą tynki i farby ścienne.

W budynku apteki i szpitalnej administracji, po ostatnich poprawkach wykończeniowych i montażowych, trwają procedury odbiorowe. To w tym pawilonie działał będzie robot apteczny. Szpitalna apteka będzie bowiem w pełni zautomatyzowana. Leki - w gotowych, imiennych pakietach dla każdego pacjenta - trafią na oddziały za pomocą systemu poczty pneumatycznej.

Wcześniej oddano już do użytku budynek parkingowy i budynki techniczne mieszczące m. in. generator prądotwórczy i kotłownię olejową (awaryjne zasilanie energetyczne i cieplne), garaż dla karetek i podziemny neutralizator ścieków. Gotowa jest też nowa portiernia i zlokalizowana z nią pod jednym dachem rozprężalnia gazów medycznych.

Wśród świeżo zakupionego sprzętu medycznego są m. in. angiograf operacyjny z echokardiografem, dwa tomografy komputerowe, aparat do badań metodą rezonansu magnetycznego, kolumny chirurgiczne i anestezjologiczne, 9 zestawów laparaskopowych i wyposażenie centralnej sterylizatornii.

- Nowy kompleks szpitala na Bielanach będzie wyposażony w wiele funkcjonalnych systemów z dziedziny racjonalności energetycznej i inne rozwiązania przyjazne środowisku, w tym gazowe pompy ciepła, kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne, a także system umożliwiający wykorzystywanie wody deszczowej w celach sanitarnych – przypomina marszałek Piotr Całbecki.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego