Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że od 80 do 180 tys. pracowników medycznych z całego świata zmarło z powodu Covid-19 od stycznia 2020 roku do maja bieżącego roku.

„Te śmierci są tragiczną stratą i niezastąpioną wyrwą w konfrontacji świata z pandemią” – czytamy w oświadczeniu WHO.

Organizacja wezwała rządy poszczególnych państw do „zdwojenia wysiłków na rzecz ochrony i wsparcia pracowników służby zdrowia w miarę narastania kolejnej fali pandemii”.

Pracownicy służby zdrowia są traktowani priorytetowo w programach szczepień w wielu krajach, ale nierówny dostęp do szczepionek oznacza, że średnio na całym świecie tylko dwóch na pięciu medyków i członków personelu pomocniczego jest w pełni zaszczepionych - podała WHO.

Dane z 119 państw udostępnione przez organizację pokazują, że mniej niż jedna na dziesięć osób zatrudnionych w służbie zdrowia w Afryce i rejonie Zachodniego Pacyfiku została w pełni zaszczepiona. W 22 krajach o najwyższych dochodach odsetek zaszczepionym pracowników medycznych przekroczył 80 proc.

„Wskaźniki liczby zakażeń SARS-Cov-2 i wynikłych z nich zgonów wśród pracowników służby zdrowia obniżyły się, ale nadal świat nie ma powodów do zadowolenia” – skomentowało WHO. (PAP)


Źródło: PAP