12 maja, w Europejski Dzień Walki z Czerniakiem organizatorzy kampanii Rakoobrona organizują we Wrocławiu bezpłatne badanie znamion w ramach akcji „Czerniak twój wróg! Broń się w czarnym namiocie RKBN!”

Na czerniaka złośliwego zapada rocznie około 2,5 tys. Polaków. Zachorowalność na ten typ nowotworu w naszym kraju podwaja się co 10 lat. Obchodzony 12 maja Europejski Dzień Walki z Czerniakiem ma zwracać uwagę społeczeństwa na problem i zachęcać do profilaktyki.

Poza konsultacją podejrzanych zmian uczestnicy wydarzenia będą mogli zmierzyć skład ciała, uzyskać wskazówki dotyczące diety antynowotworowej, a także dowiedzieć się, jak wygląda profilaktyka raka płuca, raka szyjki macicy i czerniaka. Organizatorzy planują również przeprowadzenie sondy ulicznej, badającej stan wiedzy onkologicznej wrocławian.

Kampania Rakoobrona jest prowadzona od 2014 roku i oprócz czerniaka złośliwego porusza tematykę związaną z rakiem płuca i rakiem szyjki macicy. W ramach programu w szkołach ponadpodstawowych odbywają się lekcje o trzech nowotworach, a w okresie wiosenno-letnim przy okazji imprez plenerowych w całej Polsce są organizowane akcje edukacyjne z bezpłatnymi badaniami profilaktycznymi.

Do tej pory podczas ponad 30 wydarzeń w czarnym namiocie Rakoobrony oraz w stacjonarnym gabinecie we Wrocławiu podejrzane znamiona zbadało 7365 osób. Kilkaset z nich zostało skierowanych na dalsze leczenie. Projekt zyskał zaufanie i patronat honorowy Ministra Zdrowia.


Źródło: Biuro projektu Rakoobrona