Ortopedyczne, urologiczne, ginekologiczne i chirurgiczne – w sumie 6 stołów operacyjnych dotarło właśnie do Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze.

Mimo że w budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze cały czas działa szpital tymczasowy, jednocześnie trwają przygotowania do uruchomienia docelowej jednostki. Systematycznie kompletowany jest m.in. sprzęt.

– Musimy być gotowi, aby jak tylko będzie to możliwe szpital zaczął pełnić swoją docelową rolę i zaczął przyjmować małych pacjentów – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak. - Sukcesywnie doposażamy nasze Centrum. Będzie ono służyło mieszkańcom całego regionu – dodaje.

Do Centrum Zdrowia Matki i Dziecka dotarło właśnie kolejne zaopatrzenie. Jest to sześć stołów operacyjnych, które stoją już w nowoczesnych salach. Tam właśnie wykonywane będą zabiegi. To stoły ortopedyczne, urologiczne, ginekologiczne i chirurgiczne, których łączna wartość to 816 tys.

Samorząd województwa przeznaczył na wyposażenie CZMiD łącznie 35 mln zł. 20 mln zł to środki europejskie, które udało się uzyskać dzięki negocjacjom marszałek Elżbiety Anny Polak z Komisją Europejską. Natomiast 15 mln zł pochodzi z budżetu województwa lubuskiego.

Ze względu na trudną sytuację epidemiczną od grudnia w budynku Centrum funkcjonuje szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19. Decyzją wojewody stan taki zostanie utrzymany do końca 2021 r. Jednak mimo to trwają przygotowania do uruchomienia szpitala dziecięcego.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego