W wieku 88 lat zmarł prof. Jan Berner, lekarz, naukowiec, wykładowca akademicki, samorządowiec i społecznik; były rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Po zakończeniu kariery medycznej został prezydentem Pabianic.

O śmierci profesora poinformowano na stronie internetowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. „Żegnamy dziś nie tylko doświadczonego chirurga, wspaniałego nauczyciela akademickiego, wychowawcę wielu pokoleń lekarzy, ale przede wszystkim ciepłego i serdecznego człowieka. Głęboko poruszeni przesyłamy na ręce Rodziny i Przyjaciół Pana Profesora wyrazy współczucia” – napisano na stronie UM w Łodzi, którego – jeszcze pod nazwą Akademia Medyczna – był rektorem ( w latach 1990 – 1996) i wieloletnim wykładowcą.

Jan Berner urodził się w 1932 r. w Pabianicach i z tym miastem był związany do końca życia.

Jako młody człowiek pod koniec wojny był łącznikiem Armii Krajowej, a potem organizacji Wolność i Niezawisłość (ps. „Zuch” i „Huzar”). Po wojnie uczęszczał do Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Pabianicach. Uczył się też gry na skrzypcach.

Studia ukończył w 1955 roku na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi. Pracował w szpitalu miejskim w Pabianicach i miejscowym pogotowiu ratunkowym. Oprócz chirurgii zajmował się też m.in. medycyną przemysłową i sportową. W latach 70. ub. wieku przechodził kolejne szczeble kariery naukowej w Akademii Medycznej. Był m.in. kierownikiem Kliniki Chirurgii Onkologicznej AM w Łodzi. W 1984 r. Jan Berner otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego.

Przez 6 lat był dziekanem Wydziału Lekarskiego AM. W latach 1990 – 1996 profesor był rektorem łódzkiej Akademii Medycznej. Potem kierował Katedrą Onkologii tej uczelni.

Prof. Berner opublikował ponad 200 prac naukowych, był m.in. pionierem leczenia raka piersi i badań nad czerniakiem. Specjalizował się w technikach operacyjnych tętnic obwodowych, w tym w zabiegach z wykorzystaniem polskich biomateriałów.

Po zakończeniu kariery medycznej i naukowej przeszedł na emeryturę, ale nie wycofał się z życia społecznego. W 2002 roku Jan Berner, startując z lokalnego komitetu prawicy, został prezydentem swoich rodzinnych Pabianic.

Po zakończeniu kadencji w 2006 nadal był aktywnym społecznikiem. Wspierał wiele organizacji i stowarzyszeń. Często pabianiczanie widzieli go na motocyklu, bo sporty motorowe także były pasją profesora. Jan Berner pełnił funkcję wiceprezesa Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, należał także Światowego Związku Żołnierzy AK i Towarzystwa Przyjaciół Pabianic.

Prof. Jan Berner został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi (1971), Krzyżem Kawalerskim (1986) i Krzyżem Komandorskim (1998) Orderu Odrodzenia Polski, medalem Pro Ecclesia et Pontifice (1996). Otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Claude’a Bernarda w Lyonie (1997) i Honorowe Obywatelstwo Pabianic (2000).

Profesor Jan Berner zmarł we wtorek w Pabianicach, miał 88 lat. (PAP)


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Hubert Bekrycht