Właśnie minęły trzy lata, odkąd w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. pojawił się robot Da Vinci. Sprzęt wspomaga lekarzy m.in. w trakcie operacji ginekologicznych czy urologicznych.

Robot operacyjny znalazł się w szpitalu 15 stycznia 2021 r. Po raz pierwszy został użyty 4 miesiące później, w zabiegu prostatektomii radykalnej (całkowitego usunięcia prostaty). Procedurę przeprowadził zespół z Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej: dr n. med. Piotr Petrasz w asyście lek. Marcina Gałęskiego z udziałem anestezjolog Doroty Hajdamowicz, pielęgniarek instrumentariuszek Katarzyny Kowalskiej i Krystyny Maj-Helickiej oraz pielęgniarki Agnieszki Nowickiej-Filipowskiej.

Z Da Vinci korzystają nie tylko urolodzy. Robot ma zastosowanie także w chirurgii kolorektalnej (operacjach w obrębie jelita grubego) oraz ginekologii. Ponadto w 2023 r. szpital zorganizował ogólnopolskie mistrzostwa na symulatorze robota „#GorzówRobotChallenge”, w których wzięli udział lekarze rezydenci oraz studenci V i VI roku medycyny.

Jak przypomniał Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, w 2022 r. gorzowski szpital znalazł się w pierwszej piątce lecznic publicznych pod względem liczby operacji przeprowadzonych z użyciem robota. Wykonał ich łącznie 255, a w roku 2023 – 285. Miesięcznie na bloku operacyjnym szpitala w Gorzowie odbywają się średnio 23 operacje robotyczne.

Zalety zastosowania robota Da Vinci w operacjach to m.in. zmniejszenie bólu i ryzyka powikłań u pacjenta, mniejsza utrata krwi i szybszy powrót do zdrowia.

Zakup robota Da Vinci do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. był możliwy dzięki pieniądzom unijnym oraz staraniom samorządu województwa. Dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 wyniosło w sumie 10 mln zł.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego