Operację – w jednym czasie – wymiany stawu biodrowego, kolanowego i wstawienia implantu kości udowej przeprowadzili u 65-letniej pacjentki lekarze z Kliniki Ortopedii, Traumatologii i Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Dr Paweł Olszewski z tej kliniki, który był głównym lekarzem operującym, podkreślił, że to rzadki zabieg.

"Wykonaliśmy zabieg, który wykonuje niewiele ośrodków w Polsce" – ocenił w materiałach prasowych przekazanych przez szpital. Wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego przeprowadzono w jednym czasie ze wstawieniem tytanowego implantu kości udowej. Operacja trwała kilka godzin. Przeprowadziło ją czterech chirurgów, w tym jeden z Poznania.

Zoperowana pacjentka – jak poinformował szpital – jako dziecko miała nierozpoznaną i nieleczoną wrodzoną dysplazję stawu biodrowego. Skutkiem tego było to, że w wieku 32 lat miała w odstępie czasu wszczepione endoprotezy obu stawów biodrowych, z reoperacją po dwóch latach. Przed dziesięcioma laty wymieniono obie te endoprotezy, bo się zużyły, ale w trakcie wymiany jednej z endoprotez doszło do pęknięcia kości udowej. Lekarze połączyli tę kość, ale w ostatnich latach pękła ona ponownie. Pacjentka szukała pomocy w wielu miejscach, trafiła do Białegostoku.

"Od dwóch lat praktycznie nie mogła chodzić (...) Trafiła po kolei do paru szpitali, ale w końcu trafiła do naszego ośrodka" – wyjaśnił kierujący kliniką dr Jan Kiryluk.

Pacjentka wyszła ze szpitala. Czeka ją rehabilitacja, zaczyna chodzić. Lekarze oceniają efekt operacji jako bardzo dobry.

Klinika Ortopedii, Traumatologii i Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku chce zwiększać zakres wykonywanych operacji.

Kierujący kliniką dr Jan Kiryluk poinformował, że lekarze z tej kliniki wykonają w 2023 r. ok. 900 operacji protezoplastyki stawów: biodrowego, kolanowego i ramiennego (w tym 80 replantacyjnych, czyli ponownych zespoleń). Ma to być prawie dwukrotnie więcej niż w 2022 r.

"Rozpoczynamy implantację protez tzw. +drukowanych indywidualnie+, stosowanych u pacjentów ze znaczą destrukcją tkanki kostnej. U tych pacjentów najpierw uzupełniamy ubytek w tkance kostnej elementem wydrukowanym w technologii 3D, a następnie implantujemy protezę" – dodaje Kiryluk.

Lekarze z USK mają od 2024 r. przeprowadzać operacje replantacyjne w ramach ogólnopolskiego systemu takich operacji. Chcą także przeprowadzać podobne – jak przeprowadzony zabieg u pani Alicji – operacje u pacjentów onkologicznych.(PAP)

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Izabela Próchnicka