Biologia leczenia zaburzeń wzrostu. Powikłania jatrogenne

 

Data spotkania: 22-24 maja 2014r.

Miejsce spotkania: Hotel Warszawa w Augustowie

ul. Zdrojowa

116-300 Augustów

 

 

 

 

„Biologia leczenia zaburzeń́ zrostu oraz powikłania jatrogenne” stanowią temat przewodni obecnie przygotowywanej Konferencji, na którą serdecznie Państwa zapraszam w imieniu Komitetu Naukowo-Organizacyjnego i własnym.

Obecnie powszechnie stosuje się zaawansowane techniki stabilizacji złamań, ale wyniki obserwacji klinicznych wskazują, że nie wszystkie metody można określić mianem biologicznych, czyli takich, które stymulują kolejne fazy zrostu kostnego.

Nierzadko bywa tak, że pozornie uzasadniony dobór biomechaniki zespoleń okazuje się niestety jedynie stabilizacją mechaniczną nieprowadzącą do postępu procesu gojenia, co z kolei wpływa na brak zrostu odłamów kostnych. Jak zapobiegać takim sytuacjom? – jest to podstawowe pytanie rozważań konferencyjnych. Natomiast problem, jak leczyć zaburzenia zrostu w sposób optymalny biologicznie, to już jest wyzwanie współczesnej traumatologii. Kiedy stymulować postęp zaburzonego zrostu metodami humoralnymi, komórkowymi czy tkankowymi? Wspomniane tutaj problemy terapeutyczne będą przedmiotem analizy podczas Konferencji, zatytułowanej „Biologia leczenia zaburzeń zrostu. Powikłania jatrogenne”. Natomiast sposób odpowiedzi na nie zależy jedynie od Państwa udziału, zaangażowania oraz ogromnego doświadczenia.

W trakcie Konferencji osobno dyskutowany będzie problem powikłań jatrogennych zespoleń złamań, czyli takich, którym lekarze poświęcają dużo starań, by do nich nie doszło, ale niestety takie przypadki występują – i związane są z brakiem zrostu leczonego złamania. Złe efekty leczenia wynikają często z niewłaściwego wykonania nawet prawidłowo dobranej instrumentacji zespolenia złamania lub też odstępstw od powszechnie obowiązujących biologicznie zasad postępowania.

Organizatorzy Konferencji mają nadzieję, że dla dobra nauki na spotkaniu zostaną zaprezentowane zarówno doświadczenia z własnej praktyki lekarskiej, jak i interwencyjne niepowodzenia jatrogenne. Jedynie takie podejście do wspomnianego zagadnienia może bowiem przyczynić się do rozwoju ortopedii w tym zakresie oraz ukierunkować biologicznie i biomechanicznie odpowiedni sposób postępowania, prowadzący do skutecznego wyleczenia, a nie jedynie leczenia zaburzeń zrostu.

Szanowni Państwo, wyzwania stojące przed uczestnikami Konferencji mogą być zrealizowane jedynie dzięki czynnemu udziałowi Państwa i lekarzy z Państwa zespołów
z różnym stopniem zaawansowania zawodowego. Uczestnictwo w spotkaniu wszystkich osób, zarówno czynne, jak i bierne, w dyskusjach zmierzających do uzgodnienia stanowiska uczestników Konferencji w omawianym zakresie jest niezwykle ważne. Dla wszystkich zainteresowanych jest to sposób na weryfikację i optymalizację postępowania prowadzącego do skutecznego wyleczenia zaburzeń zrostu.

Dzięki udziałowi autorytetów krajowych i zagranicznych będziemy mieli możliwość podjąć dyskusję nad optymalizacją wskazań i doborem najlepszych metod zmierzających do wyleczenia braku zrostu złamania, mając na uwadze podstawową zasadę lekarską „primum non nocere”. Będziemy zatem rozważać, w jakich sytuacjach istnieją wskazania do odmiennych typów stabilizacji w leczeniu zaburzeń zrostu, jak je wykonywać, aby doprowadzić do zrostu i jakie elementy przewidzieć, by chory cieszył się możliwie najpełniej z funkcjonowania kończyny po uzyskaniu zrostu.

W imieniu Komitetu Naukowo-Organizacyjnego serdecznie zapraszam lekarzy do udziału w tym międzynarodowym spotkaniu z głębokim przekonaniem, że Państwa bogate doświadczenie kliniczne jako znakomitych praktyków pozwoli przybliżyć kierunek, warunki i sposób optymalizacji leczenia jakże złożonych przypadków złamań.

Postaramy się dołożyć wszelkich starań, by znakomita augustowska aura Konferencji sprzyjała realizacji nie tylko celów naukowych, ale także celów rekreacyjnych, a całe spotkanie przebiegało w doskonałej atmosferze.

 

Źródło: www.mazurskaortopedia.pl