Nabór zgłoszeń do europejskiego konkursu EU TalentOn, kierowanego do młodych naukowców chcących opracowywać rozwiązania poprawiające jakość życia, trwa do 13 maja br. - przekazał we Uniwersytet Śląski, współkoordynujący obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Cykliczny konkurs EU TalentOn to jedno z wydarzeń wpisujących się w organizowane co dwa lata obchody Europejskiego Miasta Nauki. Finał zainicjowanego, finansowanego i współorganizowanego przez Komisję Europejską konkursu w tym roku odbędzie się w Katowicach - w dniach 9-14 września.

„EU TalentON to konkurs dla młodych, ambitnych naukowców, którzy chcą kształtować przyszłość i wpływać na to, co nas otacza - przekazała rzeczniczka Uniwersytetu Śląskiego Małgorzata Poszwa. - Podczas kilkudniowego hackatonu, który odbędzie się od 9 do 14 września w Katowicach – Europejskim Mieście Nauki, wraz z ambitnymi, młodymi naukowcami z całej Europy opracujesz innowacyjne rozwiązanie, które może polepszyć jakość naszego życia”.

Zadaniem zespołów będzie przygotowanie możliwie najlepszego naukowo rozwiązania problemu z obszaru jednej z pięciu misji Unii Europejskiej, ujętej w świetle programu Horyzont Europa. Są to: adaptacja do zmian klimatu, choroby nowotworowe, zdrowe oceany, morza, wody przybrzeżne i śródlądowe, neutralne klimatycznie i inteligentne miasta oraz zdrowa gleba i żywność. Zwycięzcy mogą liczyć na nagrody pieniężne (pula nagród to 75 tys. euro).

Zgodnie z zasadami konkursu w czerwcu br. eksperci wybiorą spośród zgłoszeń do 100 najlepiej ocenionych uczestników. Do sierpnia zakwalifikowani uczestnicy będą mogli się poznawać i zostaną podzieleni na zespoły warsztatowe. We wrześniu zespoły spotkają się w Katowicach na finałowym hackatonie (jak określa się maratony programistyczne lub projektowe, zmierzające do wypracowania najciekawszych rozwiązań zadanego problemu).

Oficjalną inauguracją obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 było widowisko słowno-muzyczne Katopolis w katowickim Spodku - o mieście i roli nauki w jego historii. Odbyło się ono w trakcie 7. Śląskiego Festiwalu Nauki (9-11 grudnia ub. roku). Śląski Festiwal Nauki już w poprzednich latach stał się jednym z największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce i Europie.

Sukces poprzednich edycji ŚFN stał się podstawą do starania się przez lokalne samorządy i środowisko akademickie o przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki. Rektorzy regionalnych uczelni publicznych utworzyli w tym celu Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki. To siedem uczelni, 59 tys. studentów, 1,8 tys. doktorantów oraz 747 kierunków i specjalności.

Obchody EMNK 2024 podzielono na grupy programowe. Najbardziej widoczne w przestrzeni publicznej są wydarzenia 50 tygodni w Mieście Nauki (tygodnie tematyczne, poświęcone ważnym społecznie zagadnieniom, są koordynowane przez poszczególne uczelnie konsorcjum). Inne grupy programowe to: Miasto–Region–Akademia, program młodych Miasta Nauki, program edukacyjny Nauczyciele-Nauczycielom i program wydarzeń specjalnych.

Ważnymi elementami programu EMNK 24 są: European Science in the City Festival (cykl inicjatyw w przestrzeni miasta, prezentujących wyniki projektów badawczo-rozwojowych wspieranych przez Komisję Europejską) czy wydarzenia skierowane dla młodych, w tym europejskie konkursy naukowe, jak właśnie EU TalentOn czy EUSYS (to konkurs dla młodszych naukowców ze szkół średnich i uczelni, również z finałem we wrześniu 2024 r.).

Ponadto, w ramach EMNK 24 w czerwcu w Katowicach odbędą się: konferencja EuroScience Open Forum (jedna z największych w Europie debat poświęcona interdyscyplinarnej i przekrojowej debacie na temat kultury naukowej, badań naukowych i innowacji służących społeczeństwu) i EU Talent Fair – europejska inicjatywa targów pracy dla studentów, naukowców na wczesnym etapie kariery, badaczy, przedsiębiorców, start-upowców i inwestorów.(PAP)

Źródło: naukawpolsce.pl