Otyłość wśród dzieci jest rosnącym problemem w Stanach Zjednoczonych. W przypadku dzieci otyłość jest definiowana w momencie gdy wskaźnik masy ciała (BMI) jest równy lub wyższy niż 95 percentyl, a zgodnie z Centers for Disease Control and Prevention 18,5% dzieci w wieku od 2 do 19 lat spełnia te kryteria.

Niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej i genetyka są znanymi czynnikami ryzyka w przypadku otyłości u dzieci. To co ma miejsce w czasie ciąży również odgrywa pewną rolę, ale nie jest ona jeszcze potwierdzona jak mówi dr Yonglin Melissa Huang, główny autor nowego badania, które pokazuje związek między wieloma zaburzeniami metabolicznymi u kobiet w ciąży a BMI ich dzieci w późniejszym życiu.

Badanie, które pojawia się w Archives of Gynecology and Obstetrics, zostało przeprowadzone w laboratorium Graduate Center and Queens College Psychology przez profesora Yoko Nomura, starało się ustalić, w jaki sposób warunki ciąży mogą odgrywać rolę w rozwoju otyłości u dzieci. Naukowcy odkryli, że gdy matka doświadcza zarówno cukrzycy ciążowej, jak i stanu przedrzucawkowego, dziecko ma pewne wahania jeżeli chodzi o wzrost, które z czasem prowadzi do zwiększonego ryzyka wysokiego BMI u dzieci.

>>>ZOBACZ TEŻ: Dieta śródziemnomorska w czasie ciąży zmniejsza ryzyko cukrzycy ciążowej i przyrostu masy ciała

„Przyszli rodzice mogą skorzystać z naszych odkryć dzięki lepszemu zrozumieniu wpływu cukrzycy ciążowej i stanu przedrzucawkowego na ich dziecko” - powiedział Huang. „Odkrycia te mogą stanowić dodatkową zachętę dla kobiet w ciąży i pracowników służby zdrowia do ścisłej współpracy w celu radzenia sobie z tymi stanami i ich leczenia w czasie ciąży, aby można było zapewnić kobietom możliwie największe bezpieczeństwo, jak i długoterminowe zdrowie dla dziecka”. Naukowcy twierdzą, że wyniki badań powinny również zachęcać pracowników służby zdrowia do koordynowania opieki nad matkami i dziećmi.

„Położnicy oraz ginekolodzy mają doświadczenie w leczeniu cukrzycy ciążowej i stanu przedrzucawkowego, ale nie zapewniają opieki dzieciom ani nie pomagają zmniejszyć ryzyka otyłości”, powiedział Nomura. „Koordynacja między położnikami, endokrynologami i pediatrami może pomóc w zapobieganiu otyłości u dzieci ”.

Badanie wykazało, że wahania jeżeli chodzi o BMI stale wzrasta w czasie w przypadku dzieci urodzonych przez matki, które chorowały zarówno na cukrzycę ciążową, jak i stwierdzało się u nich stan przedrzucawkowy. Dzieci urodzone przez matki tylko z jednym lub z żadnym z tych czynników nie doświadczyły łącznie tego samego wzrostu BMI.

Kiedy kobieta choruje na cukrzycę ciążową, hormon wytwarzany przez łożysko powstrzymuje organizm przed efektywnym wykorzystaniem insuliny, powodując wzrost poziomu cukru we krwi. Stan przedrzucawkowy jest poważniejszym i potencjalnie zagrażającym życiu powikłaniem, w którym matka doświadcza wysokiego ciśnienia krwi i często może dochodzić do uszkodzenia nerek lub wątroby.

>>>ZOBACZ TEŻ: Jak wystawić e-receptę w bezpłatnym programie Gabinet drWidget?

Nomura wraz z naukowcami badali wcześniej powiązania cukrzycy ciążowej i stanu przedrzucawkowego, nie wiążąc go z BMI ich dzieci. W nowym badaniu zespół współpracował z dr. Danielem W. Skupskim, przewodniczącym Obstetrics and Gynecology Department at New York Presbyterian Queens i zbadał, co dzieje się, gdy ciężarna matka ma jednocześnie oba schorzenia, ponieważ te dwie choroby są stosunkowo częste i często występują jednocześnie. Zespół monitorował dzieci 356 matek w wieku od 18 do 72 miesięcy.

Wyniki pokazały, że jednoczesne występowanie cukrzycy ciążowej i stanu przedrzucawkowego w czasie ciąży było szczególnie istotne jeżeli chodzi o wysokie wartości BMI we wczesnym dzieciństwie. Potwierdzając wcześniejsze ustalenia, naukowcy zauważyli również, że dzieci urodzone przez matki tylko z jednym z tych stanów są również zagrożone wyższym BMI, chociaż zależność ta w przypadku cukrzycy ciążowej nie była tak silna.

Źródło: medicalxpress.com