Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskiem apeluje, aby nie porzucać swoich babć, dziadków i starszych rodziców. Lecznica odwołuje się do sumień rodzin osób hospitalizowanych, bo te coraz częściej nie chcą odbierać ze szpitali starszych osób. To coraz bardziej powszechne zjawisko i coraz bardziej poważny problem.

- Kiedyś takie sytuacje zdarzały się w okresie wakacyjnym lub świątecznym - mówi Robert Surowiec, wiceprezes lecznicy. - Teraz to się zmieniło. Problem jest coraz bardziej zauważalny. Ale mamy nadzieję, że nasz apel poskutkuje.

Jak poinformowano na stronie internetowej placówki, zwiększoną liczbę hospitalizacji osób starszych personel szpitala w Gorzowie obserwuje już przez cały rok. Po wyleczeniu wielu pacjentów rodziny nie chcą odbierać. Najczęściej powodem nieodbierania seniora ze szpitala jest – według tłumaczeń rodziny – brak odpowiednich warunków do opieki lub nadmiar obowiązków zawodowych.

- W większości przypadków to jednak tylko wymówka. Przecież ci ludzie, zanim trafili do szpitala, gdzieś mieszkali, ktoś się nimi zajmował – może nie na co dzień - ale chociaż doglądał seniora – dodaje Robert Surowiec. - Rodziny nie chcą odbierać seniorów, bo zazwyczaj wymagają oni większej uwagi, więcej czasu, a nawet ciągłej opieki.

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Zarząd Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. przypomina, że w przypadku uporczywego uchylania się od odebrania ze szpitala pacjenta przez jego rodzinę lecznica może wdrożyć procedurę sądową; o zaistniałej sytuacji zawiadamia Wydział Rodzinny i Nieletnich Sądu Rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania pacjenta, zaś pacjent, którego stan zdrowia nie wymaga dalszego leczenia szpitalnego ponosi koszty pobytu w lecznicy.


Źródło: Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.