Infekcje wirusowe w czasie ciąży wpływają na mózg matki i jej zachowanie po porodzie. Takie są wyniki badania naukowego na modelu mysim przeprowadzonego w MedUni Vienna. Wyniki zostały opublikowane w wiodącym czasopiśmie „Molecular Psychiatry”.

Istnieje wiele danych z badań na modelach mysich, które pokazują, że infekcje wirusowe podczas ciąży mogą wpływać na rozwijający się mózg młodych w macicy z konsekwencjami na całe życie dla funkcji i zachowania mózgu.

Badania przedkliniczne wykazały po raz pierwszy, że wirusopodobna aktywacja immunologiczna podczas ciąży wpływa również na mózg matki i znacząco zakłóca zachowanie matki po porodzie. Wyniki te zostały opublikowane przez grupę badawczą kierowaną przez biologa behawioralnego Danielę D. Pollak z Wydziału Neurofizjologii i Farmakologii w Centrum Fizjologii i Farmakologii MedUni w Wiedniu, we współpracy z kolegami z Wydziału Neuronauki Molekularnej w Centrum Badań Mózgu MedUni w Wiedniu i z Uniwersytetu Columbia (USA).

W tym badaniu przedklinicznym naukowcy wykorzystali substancję chemiczną, która aktywuje te same ścieżki receptorowe co wirusy, aby uruchomić układ odpornościowy matki w czasie ciąży w sposób porównywalny z typowym przebiegiem infekcji wirusowej. Po urodzeniu młodych, zachowanie matek było testowane behawioralnie. „Zwierzęta, które doświadczyły podobnej do wirusa aktywacji immunologicznej, mniej dbały o swoje młode niż zwierzęta z grupy kontrolnej” – mówi Daniela D. Pollak, opisując wyniki. „Naturalnie silna chęć dbania o własne potomstwo i chronienia go przed krzywdą była znacznie mniej wyraźna, co odpowiada znacznemu spadkowi zachowań związanych z przywiązaniem”.

Naukowcy nie tylko zaobserwowali zmiany w zachowaniu matek, ale także zidentyfikowali strukturalne, molekularne i funkcjonalne zmiany w ich mózgach i byli w stanie odkryć niektóre z mechanizmów leżących u ich podstaw.

Mimo że wyników z modelu zwierzęcego nie można bezpośrednio przełożyć na ludzi, zespół badawczy twierdzi, że wskazuje to, że infekcje wirusowe w czasie ciąży mogą zmienić zachowanie matek w stosunku do dzieci. „Kobiety, które przeszły ogólnoustrojowe choroby wirusowe w czasie ciąży, mogą być narażone na zwiększone ryzyko zaburzeń więzi matka-dziecko” – wyjaśnia Pollak. Badaczka ma nadzieję, że podniesie to świadomość, aby kobiety, które przeszły infekcje w czasie ciąży, były bardziej namawiane do szukania leczenia medycznego lub psychoterapeutycznego, jeśli po porodzie wystąpią oznaki zaburzonej więzi, co może mieć wpływ na dobrostan matki i dziecka.

Źródło: sciencedaily.com