Ortopedzi z Kliniki Ortopedii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach ponownie szkolili w dziedzinie technik miniinwazyjnych – tym razem lekarzy z Cypru. Constantinos Panayi i Demos Neophytou są kolejnymi specjalistami z Europy, którzy przyjechali do kieleckiego ośrodka uczyć się nowoczesnych technik operacyjnych.

Realizowane cyklicznie szkolenia, jak wyjaśnił doktor nauk medycznych Paweł Skowronek – kierownik Kliniki Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, dotyczą nowoczesnych technik miniinwazyjnych, w protezoplastyce stawu biodrowego. Zespół Kliniki Ortopedii WSzZ jest uznanym ośrodkiem szkoleniowym w tej dziedzinie, mającym największe w Polsce i jedno z większych w Europie doświadczeń w tego typu zabiegach.

– Jesteśmy mocno rozpoznawalni, szkolimy u Nas i za granicą, dzięki czemu przyjeżdżają do nas lekarze z różnych krajów – podkreślił doktor Paweł Skowronek i przypomniał, że w WSzZ szkolili się już lekarze z wielu krajów m.in.: Niemiec, Włoch, Czech. Poza tym, ortopedzi z Kielc, uczą kolegów w trakcie różnego typu treningów chirurgicznych i zajęć laboratoryjnych, w różnych ośrodkach.

Rocznie, w Szpitalu Zespolonym w Kielcach kursy dotyczące technik miniinwazyjnych przechodzi około 30-40 lekarzy w trakcie specjalizacji lub specjalistów. Szkoleniami są szczególnie zainteresowani chirurdzy już wykonujący protezoplastyki, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat nowych metod oraz poprawić jakość, efektywność procedury alloplastyki, ale również wskaźniki ekonomiczne w swoich oddziałach.

Klinika Ortopedii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach jest miejscem, gdzie obecnie ponad 98% protezoplastyk stawów biodrowych jest wykonywanych wyłącznie za pomocą technik miniinwazyjnych. Jak tłumaczy Paweł Skowronek, takie metody są korzystne zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarzy: mniejsze uszkodzenie tkanek powoduje, że chory krócej przebywa w szpitalu, a jego rehabilitacja jest szybsza i efektywniejsza, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po zabiegu. Czas operacji jest krótszy, a więc i narażenie na różne czynniki okołooperacyjne jest mniejsze.


Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach